Δρ Μαρίνα ΠΑΠΑΣΤΕΡΓΙΟΥ

Πλήρες Βιογραφικόicon pdf

Προσωπική Ιστοσελίδα:

Ερευνητική εξειδίκευση
Αξιοποίηση των ΤΠΕ στη φυσική αγωγή και την αγωγή υγείας, μάθηση μέσω ψηφιακών παιχνιδιών, διαδικτυακά περιβάλλοντα μάθησης, διδακτική της πληροφορικής, επιμόρφωση εκπαιδευτικών στις ΤΠΕ
Περίληψη βιογραφικού σημειώματος
Η Μαρίνα Παπαστεργίου έλαβε δίπλωμα Μηχανικού Ηλεκτρονικών Υπολογιστών και Πληροφορικής από το Πανεπιστήμιο Πατρών (1990), μεταπτυχιακό δίπλωμα στη Διδακτική της Πληροφορικής από το Πανεπιστήμιο Paris VII – Γαλλία (1995) και διδακτορικό δίπλωμα στη Διδακτική της Πληροφορικής από το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας (2002). Από το 1996 έως το 2005 δίδαξε μαθήματα πληροφορικής, διδακτικής πληροφορικής και εκπαιδευτικής τεχνολογίας στο Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας και στο ΤΕΙ Λάρισας. Το 2006 εξελέγη λέκτορας, το 2010 επίκουρη καθηγήτρια και το 2015 αναπληρώτρια καθηγήτρια στο Τμήμα Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, όπου διδάσκει σε προπτυχιακό και μεταπτυχιακό επίπεδο μαθήματα πληροφορικής και εφαρμογών της στη φυσική αγωγή και τον αθλητισμό, καθώς και μαθήματα πληροφορικής στην εκπαίδευση με έμφαση στη φυσική αγωγή και την αγωγή υγείας. Έχει εργαστεί ως μηχανικός λογισμικού στην Ελληνική Εταιρία Τοπικής Ανάπτυξης και Αυτοδιοίκησης (1991-1994), ως μηχανικός δικτύου στο Κέντρο Δικτύου Τηλεματικής του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας (1997-2000) και ως καθηγήτρια πληροφορικής στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση (2000-2006). Έχει συμμετάσχει σε 5 ερευνητικά προγράμματα στην περιοχή των Τεχνολογιών της Πληροφορίας και της Επικοινωνίας (ΤΠΕ), σε 2 από αυτά ως επιστημονικός υπεύθυνος. Είναι κριτής σε >3 ελληνικά και >22 διεθνή επιστημονικά περιοδικά. Έχει δημοσιεύσει 24 άρθρα σε διεθνή επιστημονικά περιοδικά με σύστημα κριτών, 6 άρθρα σε ελληνικά επιστημονικά περιοδικά με σύστημα κριτών, 2 κεφάλαια σε συλλογικούς τόμους και >35 άρθρα σε πρακτικά διεθνών και ελληνικών συνεδρίων με σύστημα κριτών. Το έργο της έχει δεχθεί περισσότερες από 3060 αναφορές (Google Scholar, Σεπτέμβριος 2019). Είναι μέλος του Τεχνικού Επιμελητηρίου Ελλάδας (ΤΕΕ), της Ένωσης Πληροφορικών Ελλάδας (ΕΠΕ) και της Επιστημονικής Ένωσης Τεχνολογιών Πληροφορίας & Επικοινωνιών στην Εκπαίδευση (ΕΤΠΕ). Τα ερευνητικά της ενδιαφέρονται εστιάζονται στην αξιοποίηση των ΤΠΕ στη φυσική αγωγή και την αγωγή υγείας, στη μάθηση μέσω ψηφιακών παιχνιδιών, στα διαδικτυακά περιβάλλοντα μάθησης, στη διδακτική της πληροφορικής και στην επιμόρφωση εκπαιδευτικών στις ΤΠΕ.
Επιλεγμένες δημοσιεύσεις
1 Tzanetakos, N., Papastergiou, M., Vernadakis, N., Antoniou, P. (2017). Utilizing physically interactive videogames for the balance training of adolescents with deafness within a physical education course. Journal of Physical Education and Sport, 17(2), 614 – 623.
2 Vernadakis, N., Papastergiou, M., Zetou, E., & Antoniou, P. (2015). The impact of an exergame-based intervention on children's fundamental motor skills. Computers and Education, 83, 90-102.
3 Papastergiou, M., Pollatou, E., Theofylaktou, I., & Karadimou, K. (2014). Examining the potential of Web-based multimedia to support complex fine motor skill learning: An empirical study. Education and Information Technologies, 19(4), 817-839.
4 Papastergiou, M., Gerodimos, V., & Antoniou, P. (2011). Multimedia blogging in Physical Education: Effects on student knowledge and ICT self-efficacy. Computers and Education, 57(3), 1998-2010.
5 Papastergiou, M. (2009). Exploring the potential of computer and video games for health and physical education: A literature review. Computers and Education, 53(3), 603-622.