Επιστημονική Ημερίδα

epimorfosi trikalaΣας προσκαλούμε να λάβετε μέρος στην «Επιστημονική Ημερίδα» με τίτλο «Η άσκηση ως μέσο πρόληψης και αποκατάστασης χρόνιων παθήσεων» η οποία θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 18 Οκτωβρίου 2013 (ώρα προσέλευσης 10:30)στο Πνευματικό κέντρο του Δήμου Τρικκαίων (Γαριβάλδη 8, Τρίκαλα). Με τη λήξη της ημερίδας θα χορηγηθούν βεβαιώσεις παρακολούθησης.

Η ημερίδα εντάσσεται στις δράσεις του προγράμματος του Υπουργείου Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης (ΕΣΠΑ), «Συμμαχίαγια την Υγεία - Άσκηση, Ανάπτυξη προγραμμάτων άσκησης ως μέσο πρόληψηςκαι αποκατάστασης χρόνιων παθήσεων - παρεμβατικά προγράμματα» (www.exerciseforhealth.gr).

Φορέας υλοποίησης του προγράμματος είναι το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας και επιστημονικός υπεύθυνος του προγράμματος είναι ο Βασίλειος Γεροδήμος, Αναπληρωτής καθηγητής του Τμήματος Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας.

Στη συνέχεια ακολουθεί αναλυτικό πρόγραμμα της επιστημονικής ημερίδας.

Εισήγηση Εισηγητής Διάρκεια
Παρουσίαση προγράμματος Δρ. Γεροδήμος Βασίλειος,Αναπληρωτής καθηγητής ΤΕΦΑΑ-ΠΘ 10’
Επίδραση της άσκησης στην υγεία Καρατράντου Κωνσταντίνα, MSc,Διδάσκουσα στο ΤΕΦΑΑ-ΠΘ 10’
Σχεδιασμός προγραμμάτων άσκησης Δρ. Γεροδήμος Βασίλειος,Αναπληρωτής καθηγητής ΤΕΦΑΑ-ΠΘ 30’