ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΤΡΙΗΜΕΡΙΔΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΛΑΣΙΚΟ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟ

Ολοκληρώθηκαν οι εργασίες της τριημερίδας που διοργάνωσε η ειδικότητα του Κλασικού Αθλητισμού στις εγκαταστάσεις της ΣΕΦΑΑ.

Ως γνωστό η ειδικότητα του Κλασικού Αθλητισμού στα πλαίσια της πολύπλευρης ενημέρωσης των φοιτητών της έχει προγραμματίσει για το τρέχον ακαδημαϊκό έτος σειρά εκδηλώσεων(το κάνει εδώ και πολλά χρόνια), αρχής γενομένης από την συγκεκριμένη Τριημερίδα.

Προκειμένου οι φοιτητές να ενημερώνονται για ζητήματα που αφορούν την ειδικότητα τους και να έχουν μια πιο σφαιρική άποψη ακούγοντας και τις απόψεις άλλων συναδέλφων, προσκαλεί σε τακτά χρονικά διαστήματα καταξιωμένους συνάδελφους τόσο από την Ελλάδα όσο και από το εξωτερικό.

Υλοποιώντας το πρόγραμμα του τρέχοντος ακαδημαϊκού έτους το οποίο εκπονήθηκε από την ομάδα των διδασκόντων της ειδικότητας σε συνεργασία με τους φοιτητές της ειδικότητας, προγραμμάτισε    το τριήμερο από την Δευτέρα 17 Μαρτίου(ώρα 10 π.μ.) έως την Τετάρτη 19 Μαρτίου 2014, Επιστημονική Τριημερίδα με θέματα σχετικά με την επιστημονική ρύθμιση και καθοδήγηση αθλητών που βρίσκονται στην αναπτυξιακή φάση (ηλικίες μέχρι 18 χρόνων) για τους δρόμους ημιαντοχής - αντοχής.

Κατά την έναρξη των εργασιών της τριημερίδας παρευρέθηκαν ο Δήμαρχος Τρικκαίων κύριος Χρήστος Λάππας, η εκπρόσωπος της Περιφέρειας Θεσσαλίας – Περιφερειακής Ενότητας Τρικάλων, κυρία Ελένη Αργυροπούλου, οι διδάσκοντες του Κλασικού Αθλητισμού αλλά και άλλων ειδικοτήτων καθώς επίσης και ο Γραμματέας της Σχολής κύριος Θωμάς Δημητρακόπουλος.

Στην Τριημερίδα μίλησε ο διακεκριμένος Ισπανός καθηγητής Φυσικής Αγωγής – Προπονησιολόγος κύριος MarianoGarzia – VerdugoDelmas.

Ο ισπανός καθηγητής είχε την ευκαιρία να αναλύσει την φιλοσοφία που πρέπει να διέπει την προπονητική αγωγή των αθλητών που βρίσκονται στην αναπτυξιακή φάση και που αυτή κινείται σε τελείως διαφορετική κατεύθυνση από αυτή που ακολουθείται στους ενήλικες αθλητές.

Για την καταλληλότερη και περισσότερο αποτελεσματική καθοδήγηση και ρύθμιση της προπόνησης αυτών, των ιδιαίτερα ευαίσθητων ηλικιών, ο κ. Verdugo ανέλυσε το μοντέλο DIPERτο οποίο εφαρμόζεται για τον προσδιορισμό των ποσοτικών και ποιοτικών χαρακτηριστικών της προπόνησης.

Ακόμη αναφέρθηκε στον τρόπο προσδιορισμού των στοιχείων της προπονητικής επιβάρυνσης και πως αυτά συνδέονται με το πιο πάνω μοντέλο.

Τις εργασίες παρακολουθούσαν καθημερινώς αρκετοί συνάδελφοι από τα Τρίκαλα, πλήθος φοιτητών μας (όχι μόνο από την ειδικότητά του κλασικού αθλητισμού) αλλά απ’ όλα τα έτη, κάτι που έκανε ιδιαίτερη εντύπωση.

Αξίζει να αναφερθεί ότι την όλη εκδήλωσε κάλυψαν εκτενώς   τα   ΜΜΕ με εκτενείς καθημερινές αναφορές τόσο στη θεματολογία των τριημερίδας όσο και στις συνεντεύξεις που έδωσε ο διεθνώς καταξιωμένος συνάδελφος κ. MarianoGarzia – VerdugoDelmas.

Ιδιαίτερη εντύπωση έκανε η ενημέρωση που είχε ο ισπανός συνάδελφος για την Σχολή μας σε ότι αφορά τις Ακαδημαϊκές της επιδόσεις. Στην Ισπανία η Σχολή μας είναι πάρα πολύ γνωστή και χαίρει ιδιαίτερης εκτίμησης από την πλειοψηφία των ισπανών συναδέλφων. Δεν είναι τυχαίο άλλωστε ότι κάθε χρόνο αρκετοί ισπανοί φοιτητές επιλέγουν την Σχολή μας στα πλαίσια του Erasmus από διαφορετικά Τμήματα της Ισπανίας.