Τεύχη - Τόμος 8 - 2010 - Τεύχος 2
  • Σχολική Φυσική Αγωγή
    • Αιτιώδεις Σχέσεις Αντίληψης Φυσικής Ικανότητας των Μαθητών με τη Συχνότητα Άσκησης και την Ικανοποίηση στη Φυσική Αγωγή και τον Αθλητισμό: Μια Διαχρονική Μελέτη.
      Περικλής Καλογιάννης , Αθανάσιος Παπαιωάννου , Γιώργος Αμπατζόγλου & Αλέξανδρος Σάγκοβιτς  , (2010) , Αναζητήσεις στη Φυσική Αγωγή και τον Αθλητισμό , 8(2), 119-131

Περίληψη - Abstract - Full Text (pdf)
    • Ποιοτική αξιολόγηση ενός προγράμματος διδασκαλίας δεξιοτήτων ζωής στη φυσική αγωγή.
      Αθανάσιος Κολοβελώνης , Μάριος Γούδας , Ελένη Δημητρίου & Μαρία Χασάνδρα , (2010) , Αναζητήσεις στη Φυσική Αγωγή και τον Αθλητισμό , 8(2) ,107-118.
      Περίληψη - Abstract - Full Text (pdf)
    • Η επίδραση ενός προγράμματος ψυχοκινητικής αγωγής στην κινητική απόδοση παιδιών πρώτης σχολικής ηλικίας.
      Ειρήνη Ε.Σπανάκη , Εμμανουήλ Σκορδίλης & Φωτεινή Βενετσάνου , (2010) , Αναζητήσεις στη Φυσική Αγωγή και τον Αθλητισμό , 8(2) ,132-141.
      Ερευνητική Εργασία
      Περίληψη - Abstract Full Text (pdf)
  • Ασκηση και Αναψυχή
    • Η επίδραση της οξείας αερόβιας άσκησης και προπόνησης στη μιτοχονδριακή βιοογένεση.
      Μυρσίνη Κολυφά & Βασίλης Μούγιος , (2010) , Αναζητήσεις στη Φυσική Αγωγή και τον Αθλητισμό , 8(2) ,152-164.
      Ερευνητική Εργασία
      Περίληψη - Abstract Full Text (pdf)
    • Προτεινόμενοι μηχανισμοί έκκρισης της β-ενδορφίνης κατά την διάρκεια της άσκησης.
      Αθανάσιος Ζ.Τζιαμούρτας , (2010), Αναζητήσεις στη Φυσική Αγωγή και τον Αθλητισμό , 8(2), 142-151.
      Επισκόπηση
  • Αθλητισμός
    • Προπονητική Επιβάρυνση στους δρόμους μεγάλων αποστάσεων.
      Δημήτριος Σούλας , Γεράσιμος Γρίβας , Βασίλης Βουτσελάς, Βασιλική Μάνου, Ζήσης Παπανικολάου & Αλέξανδρος Κρητικός , (2010) , Αναζητήσεις στη Φυσική Αγωγή και τον Αθλητισμό, 8(2), 165-171.
      Περίληψη - Abstract - Full Text(pdf)
    • Η επίδραση της αυτοομιλίας στη μάθηση του σερβίς και στη βελτίωση της αυτοαποτελεσματικότητας σε αθλήτριες της πετοσφαίρισης.
      Ελευθερία Μακράκη, Ελένη Ζέτου, Ευάγγελος Μπεμπέτσος & Γιώργος Μαυρομάτης  , (2010) , Αναζητήσεις στη Φυσική Αγωγή και τον Αθλητισμό, 8(2), 172-180.
      Περίληψη - Abstract - Full Text(pdf)
    • Κινηματικές και δυναμικές διαφορές κατά την εκτέλεση βηματισμών σε σταθερή και ασταθή επιφάνεια.
      Ανατολή Ιωαννίδου , Ευάγγελος Ντάκης , Θωμάς Νικοδέλης & Γεώργιος Παπαϊακώβου , (2010) , Αναζητήσεις στη Φυσική Αγωγή και τον Αθλητισμό, 8(2), 181-188.