Τεύχη - Τόμος 9 - 2011 - Τεύχος 1
  • Απόψεις και γνώσεις σε θέματα φύλου και ισότητας και διδασκαλία της σχολικής φυσικής αγωγής.
    Στυλιανή Χρόνη , Μαρία Κοσκερίδου , Μαρία Χασάνδρα , Νίκος Ζουρμπάνος , Μάριος Γούδας & Ιωάννης Θεοδωράκης , (2011) , Αναζητήσεις στη Φυσική Αγωγή και τον Αθλητισμό , 9(1), 1-13

Περίληψη - Abstract - Full Text (pdf)
  • Στάσεις Ελλήνων φοιτητών και φοιτητριών προς την ισότητα των δύο φύλων.
    Στεφανία Γρηγορίου , Στυλιανή Χρόνη , Αντώνης Χατζηγεωργιάδης , Νίκος Ζουρμπάνος & Ιωάννης Θεοδωράκης , (2011) , Αναζητήσεις στη Φυσική Αγωγή και τον Αθλητισμό ,9(1), 14-23
    Περίληψη - Abstract - Full Text (pdf)
  • Συγκριτική μελέτη δύο περιοδικών προγραμμάτων στη βελτίωση της μεγίστης δύναμης νεαρών σπουδαστών ανωτάτου στρατιωτικού εκπαιδευτικού ιδρύματος.
    Δημήτριος Σούλας , Πέτρος Μπίλιος  , Βασίλειος Γεροδήμος , Κωνσταντίνα Καρατράντου & Κυριάκος Ταξιλδάρης , (2011) , Αναζητήσεις στη Φυσική Αγωγή και τον Αθλητισμό ,9(1), 44-52
    Περίληψη - Abstract - Full Text (pdf)
  • Χορός και θεωρία της επιτελέσης:Οψεις των παραστασιακών πολιτισμικών πρακτικών.Ανασκοπική μελέτη.
    Νίκη Νιώρα , Ρένα Λουτζάκη , Μαρία Κουτσούμπα & Βασιλική Τυροβολά , (2011) , Αναζητήσεις στη Φυσική Αγωγή και τον Αθλητισμό ,9(1), 24-43.
    Επισκόπηση
    Πeρίληψη - Abstract - Full Text (pdf)
  • Η άμμεση επίδραση της άσκησης με ολόσωμη δόνηση διαφορετικών συχνοτήτων και διαφορετικού εύρους μετατόπισης στην καρδιακή συχνότητα.
    Βασίλης Γεροδήμος , Κωνσταντίνα Καρατράντου,Δήμητρα Ψύχου,Στέργιος Τραπότσης,Θεοδώρα Βασιλοπούλου & Γιάννης Χριοστόπουλος , (2011), Αναζητήσεις στη Φυσική Αγωγή και τον Αθλητισμό, 9(1),53-63.
    Ερευνητική Εργασία
    Περίληψη - Abstract - Full Text(pdf)
  • Επίδραση της κόπωσης στην αντίληψη της θέσης άρθρωσης του γόνατος σε αθλήτριες.
    Ροδίτη, Θεμιστοκλής Τσαταλάς, Αντώνης Χατζηγεωργιάδης, Αθανάσιος Τζιαμούρτας, Βασίλειος Γεροδήμος, Ιωάννης Κουτεντάκης, & Χριστίνα Καρατζαφέρη , (2011), Αναζητήσεις στη Φυσική Αγωγή και τον Αθλητισμό, 9(1),64-72.
    Ερευνητική Εργασία
    Περίληψη - Abstract - Full Text(pdf)