Τεύχη - Τόμος 3 - 2005 - Τεύχος 3

∆ηµοσιεύτηκε: 23 ∆εκεµβρίου 2005

Inquiries in Sport & Physical Education Volume 3 (3), 249 - 254

Released: December 23, 2005

Η Επίδραση της Οξείας Αερόβιας Άσκησης στη Συγκέντρωση των Ερυθρών και Λευκών Αιµοσφαιρίων του Αίµατος σε Άτοµα µε Έλλειψη του Ενζύµου Αφυδρογονάση της 6-Φωσφορικής Γλυκόζης

Χριστίνα Υφαντή,Αθανάσιος Τζιαµούρτας,Ιωάννης Φατούρος, Γιάννης Κουτεντάκης,, Ειρήνη Μάνθου,

, Νικόλαος Κουκόσιας & Τρύφωνας Τόφας

ΤΕΦΑΑ, Πανεπιστήµιο Θεσσαλίας

ΤΕΦΑΑ, ∆ηµοκρίτειο Πανεπιστήµιο Θράκης

ΠΣΕ Ιατρική Βιοχηµεία, Πανεπιστήµιο Θεσσαλίας

Είναι γνωστό ότι η άσκηση επιφέρει διαφόρων ειδών µεταβολές στα συστήµατα του οργανισµού. Η πα-

ραγωγή ορµονών, η µεταβολή στην ποσότητα και την λειτουργική ικανότητα των έµµορφων συστατικών του αίµατος, η παραγωγή ελευθέρων ριζών, είναι µερικές από τις µεταβολές αυτές. Ένας µεγάλος αριθµός ερευνών πιστοποιεί ότι η οξεία αερόβια άσκηση προκαλεί αύξηση του αριθµού των λευκών αιµοσφαιρίων του αίµατος. Παράλληλα, η άσκηση είναι συνδεδεµένη µε την καταστροφή των ερυθρών αιµοσφαιρίων. Οι µεταβολές αυτές στον αριθµό των κυττάρων του αίµατος είναι αποτέλεσµα της επίδρασης διαφόρων ορµονών, όπως είναι οι κατεχολαµίνες και η κορτιζόλη, αλλά και του παραγόµενου από την άσκηση οξειδωτικού στρες. Επιπρόσθετα, υπάρχουν ελάχιστα ερευνητικά δεδοµένα που να εξετάζουν την επίδραση του παραγόµενου από την άσκηση οξειδωτικού στρες σε άτοµα µε έλλειψη του ενζύµου G6PD, αλλά δεν υπάρχει καµία αναφορά που να µελετά την επίδραση της άσκησης στη συγκέντρωση των λευκών και ερυθρών αιµοσφαιρίων σε άτοµα µε έλλειψη G6PD. ποµένως, σκοπός της παρούσας εργασίας ήταν να εξετάσει την επίδραση της άσκησης στη συγκέντρωση των λευκών και ερυθρών αιµοσφαιρίων σε άτοµα µε έλλειψη G6PD. Στην έρευνα πήραν µέρος συνολικά δεκαοκτώ άτοµα, εννέα µε έλλειψη του ενζύµου και εννέα φυσιολογικά. Όλοι οι συµµετέχοντες έτρεξαν στο δαπεδοεργόµετρο 45 λεπτά, µε ένταση ίση µε το 70-75% της Μέγιστης Καρδιακής Συχνότητας (ΜΚΣ). Πριν και µετά το τέλος της άσκησης, πραγµατοποιούνταν αιµοληψία για τον προσδιορισµό του αριθµού των λευκών και ερυθρών αιµοσφαιρίων. Από την ανάλυση διακύµανσης για επαναλαµβανόµενες µετρήσεις που πραγµατοποιήθηκε, δεν διαπιστώθηκαν µεταβολές στις µεταβλητές που αξιολογήθηκαν.Συµπερασµατικά,η οξεία αερόβια άσκηση,µέτριας έντασης, δεν προκαλεί αλλαγή στον αριθµό των λευκών και ερυθρών αιµοσφαιρίων του αίµατος, σε άτοµα µε έλλειψη του ενζύµου G6PD και µε φυσιολογικά επίπεδα ενζύµου.

Λέξεις κλειδιά: Οξειδωτικό στρες, αίµα, οδός φωσφορυλιωµένων πεντοζών