Τεύχη - Τόμος 3 - 2005 - Τεύχος 3

Released: December 23, 2005

Επίδραση ∆ιαφορετικών Μεθόδων Αξιολόγησης της ∆ύναµης στον Υπολογισµό

της Αναλογίας Καµπτηρών / Εκτεινόντων Μυών του Γονάτου

Βασίλειος Γεροδήµος, Νικόλαος Σταυρόπουλος, Αθανάσιος Τσιόκανος, Ελευθερία Κατσαρέλη, Αθανάσιος Γιαννακός,& Σπύρος Κέλλης

ΤΕΦΑΑ, Πανεπιστήµιο Θεσσαλίας

ΤΕΦΑΑ, Αριστοτέλειο Πανεπιστήµιο Θεσσαλονίκης

Σκοπός της µελέτης ήταν η εξέταση της επίδρασης διαφορετικών µεθόδων αξιολόγησης της δύναµης στην αναλογία καµπτήρων/εκτεινόντων µυών του γονάτου. Στη µελέτη έλαβαν µέρος 27 γυναίκες (22.5 ± 1.1 ετών), που συµµετείχαν σε προγράµµατα άσκησης. Η δύναµη των καµπτήρων και εκτεινόντων µυών της άρθρωσης του γονάτου αξιολογήθηκε ισοκινητικά (οµόκεντρα και έκκεντρα), ισοµετρικά και ισοτονικά. Η αναλογία καµπτήρων/εκτεινόντων µυών της άρθρωσης του γονάτου (δύναµη καµπτήρων / δύναµη εκτεινόντων Χ 100) εκφράστηκε µε τέσσερις διαφορετικούς τρόπους: ισοκινητικά οµόκεντρα, ισοκινητικά έκκεντρα, ισοµετρικά και ισοτονικά. Για την εξέταση της επίδρασης της διαφορετικής µεθόδου αξιολόγησης της δύναµης στην αναλογία καµπτήρων/εκτεινόντων µυών του γονάτου χρησιµοποιήθηκε ανάλυση διακύµανσης µε ένα παράγοντα (One-way ANOVA).Μετά την επεξεργασία των αποτελεσµάτων παρουσιάστηκε στατιστικά σηµαντική επίδραση p<.01) της µεθόδου αξιολόγησης της δύναµης στην αναλογία καµπτήρων / εκτεινόντων µυών του γονάτου.Η υψηλότερη αναλογία παρουσιάστηκε µε την ισοκινητική οµόκεντρη αξιολόγηση (69.5±8.9%) ενώ η χαµηλότερη µε την ισοτονική αξιολόγηση (43.0±11.6%). Συµπερασµατικά τα αποτελέσµατα των διαφορετικών µεθόδων αξιολόγησης, όσον αφορά στην αναλογία καµπτήρων/εκτεινόντων µυών του γονάτου, είναι µοναδικά και δε θα πρέπει να γενικεύονται από τη µια µέθοδο στην άλλη.

Λέξεις κλειδιά: ισοκίνηση, ισοτονικά, ισοµετρία, οµόκεντρα, έκκεντρα, 1ME, γόνατο, γυναίκες