Τεύχη - Τόμος 3 - 2005 - Τεύχος 1

Σύγκριση της Φυσικής ραστηριότητας και της Σωµατικής Αυτοαντίληψης

Παχύσαρκων και µη Παχύσαρκων Παιδιών

Γιώργος Τζέτζης,1 Βασίλης Κακαµούκας,1 Μάριος Γούδας2 & Χαράλαµπος Τσορµπατζούδης1

1ΤΕΦΑΑ, Αριστοτέλειο Πανεπιστήµιο Θεσσαλονίκης

2ΤΕΦΑΑ, Πανεπιστήµιο Θεσσαλίας

Σκοπός της συγκεκριµένης έρευνας ήταν η σύγκριση της φυσικής δραστηριότητας (Φ∆) και του ψυχολο- γικού παράγοντα της σωµατικής αυτοαντίληψης, σε παχύσαρκα και µη παχύσαρκα παιδιά. Το δείγµα απο- τελούσαν 35 µη-παχύσαρκα και 34 παχύσαρκα παιδιά Α΄ Γυµνασίου. Έγινε αντικειµενική αξιολόγηση της Φυσικής ραστηριότητας (Φ∆) µε το επιταχυνσιόµετρο CSA 7164 σε µια περίοδο τεσσάρων ηµερών. Κατα- γράφηκε α) η συνολική ηµερήσια φυσική δραστηριότητα (counts), β) η ηµερήσια µέτρια (3-5.9 METs) φυσική δραστηριότητα, και γ) η ηµερήσια έντονη (6 METs) φυσική δραστηριότητα. Το ερωτηµατολόγιο Self-Percep- tion Profile for Children της Harter (1985) χρησιµοποιήθηκε για την αξιολόγηση των αντιλήψεων των παιδιών ως προς την αθλητική τους ικανότητα και τη φυσική τους εµφάνιση (σωµατική αυτοαντίληψη). Από τα απο- τελέσµατα φάνηκε ότι τα παχύσαρκα σε σύγκριση µε τα µη-παχύσαρκα παιδιά επέδειξαν σηµαντικά λιγότε- ρη: α) ηµερήσια Φ∆, β) µέτριας έντασης Φ∆ και γ) έντονη Φ∆, ενώ ανέφεραν σηµαντικά χαµηλότερο επίπεδο σωµατικής αυτοαντίληψης. Τα αποτελέσµατα συµφωνούν µε παλαιότερες εργασίες (Rowlands et al., 1999; Trost et al., 2001) υποδεικνύοντας πως η έλλειψη Φ∆ είναι παράγοντας που σχετίζεται µε την παχυσαρκία. Η συστηµατική βοήθεια που περιλαµβάνει οργανωµένη άσκηση σε παχύσαρκα και µη παιδιά καθώς και συµ- βουλευτική βοήθεια θα βελτιώσουν το επίπεδο της Φ∆ και θα ενισχύουν θετικά την αυτοαντίληψή τους.

Λέξεις κλειδιά: φυσική δραστηριότητα, αυτοαντίληψη, παχυσαρκία.