Τεύχη - Τόμος 3 - 2005 - Τεύχος 1

Σύγκριση των Επιπέδων Φυσικής ∆ραστηριότητας, των Στόχων Επίτευξης και της Αντιλαµβανοµένης Ικανότητας σε Παιδιά Ε΄ και Στ΄ ∆ηµοτικού στο Μάθηµα της Φυσικής Αγωγής

Γιώργος Τζέτζης,1 Μάριος Γούδας2 & Εύη Κυρατσού1

1ΤΕΦΑΑ, Αριστοτέλειο Πανεπιστήµιο Θεσσαλονίκης

2ΤΕΦΑΑ, Πανεπιστήµιο Θεσσαλίας

Η παρούσα µελέτη σχεδιάστηκε για να εξεταστούν διαφορές στη Φυσική ∆ραστηριότητα, τους Στόχους Επίτευξης και την Αντιλαµβανόµενη Ικανότητα µεταξύ αγοριών και κοριτσιών κατά τη διάρκεια του µαθήµατος φυσικής αγωγής. Στην έρευνα συµµετείχαν 58 παιδιά (29 αγόρια και 29 κορίτσια) Ε΄ και Στ΄ τάξης ∆ηµοτικού ηλικίας 10 και 11 ετών (Μ= 10.6 ± .53 έτη). Η φυσική δραστηριότητα µετρήθηκε µε το επιταχυνσιόµετρο CSA κατά τη διάρκεια 6 τυπικών µαθηµάτων φυσικής αγωγής. Των µετρήσεων προηγήθηκε η συµπλήρωση του ερωτηµατολογίου των Στόχων Επίτευξης και της Αντιλαµβανόµενης Ικανότητας. Από την ανάλυση των αποτελεσµάτων διαπιστώθηκε ότι τα επίπεδα φυσικής δραστηριότητας των αγοριών ήταν µέ- τρια και των κοριτσιών χαµηλά. Τα αγόρια ήταν σηµαντικά πιο δραστήρια από τα κορίτσια. Όσον αφορά τις ψυχολογικές παραµέτρους, τα αγόρια είχαν υψηλότερη Αντιλαµβανόµενη Ικανότητα από τα κορίτσια, ενώ δεν παρουσιάστηκαν στατιστικά σηµαντικές διαφορές στους Στόχους Επίτευξης. Είναι αναγκαίο να αναπτυχθούν κατάλληλα προγράµµατα παρέµβασης που να συµβάλλουν στην ενίσχυση της φυσικής δραστηριότητας στους κόλπους του σχολείου.

Λέξεις κλειδιά: Φυσική δραστηριότητα, στόχοι επίτευξης, αντιλαµβανόµενη ικανότητα, φυσική αγωγή.