Τεύχη - Τόμος 3 - 2005 - Τεύχος 1

Ανασταλτικοί Παράγοντες Συµµετοχής στη Χιονοδροµία Αναψυχής

Χαρίλαος Κουθούρης,1 Κωνσταντίνος Αλεξανδρής,2 Χρυσή Γιοβάνη,1 & Ευαγγελία Χατζηγιάννη2

1ΤΕΦΑΑ, Πανεπιστήµιο Θεσσαλίας

2ΤΕΦΑΑ, Αριστοτέλειο Πανεπιστήµιο Θεσσαλονίκης

Στη παρούσα εργασία εξετάζονται θέµατα που σχετίζονται µε τους ανασταλτικούς παράγοντες συµµετοχής στη χιονοδροµία αναψυχής. Συγκεκριµένα, η εργασία είχε στόχο τη διερεύνηση και την κατηγοριοποίηση των παραγόντων που αναστέλλουν τη συµµετοχή στη χιονοδροµία αναψυχής και την εξέταση πιθανών διαφορών στους ανασταλτικούς παράγοντες σε σχέση µε δηµογραφικά χαρακτηριστικά των χιονοδρόµων αναψυχής. Στην έρευνα συµµετείχαν 458 Έλληνες χιονοδρόµοι αναψυχής (62% άνδρες, 38% γυναίκες). Για τη µέτρηση των ανασταλτικών παραγόντων χρησιµοποιήθηκε τροποποιηµένη η κλίµακα των Alexandris και Carroll (1997a). Τα αποτελέσµατα ανέδειξαν έξι διαστάσεις ανασταλτικών παραγόντων στη χιονοδροµία αναψυχής: έλλειψη ενδιαφέροντος για συµµετοχή, ατοµικά /ψυχολογικά εµπόδια, προβλήµατα σε εγκαταστάσεις και υπηρεσίες, έλλειψη παρέας, προβλήµατα οικονοµικά / πρόσβασης και έλλειψη χρόνου. Επιπλέον, τα αποτελέσµατα έδειξαν στατιστικά σηµαντικές διαφορές µεταξύ ατόµων διαφορετικής οικογενειακής κατάστασης στην διάσταση «οικονοµικά / προβλήµατα πρόσβασης» και µεταξύ ανδρών και γυναικών στην διάσταση «ατοµικά / ψυχολογικά» προβλήµατα (p<.05). Τα αποτελέσµατα υποστηρίζουν ότι δηµογραφικής φύσης υποοµάδες των χιονοδρόµων έχουν ιδιαιτερότητες, βιώνουν διαφορετικούς ανασταλτικούς παράγοντες και απαιτούν διαφορετική επικοινωνία και αντιµετώπιση προκειµένου να ξεπεράσουν τα εµπόδια που αντιµετωπίζουν. Ανάλογα, οι διοικήσεις των χιονοδροµικών κέντρων οφείλουν να αντιµετωπίζουν κάθε πληθυσµιακή οµάδα σύµφωνα µε τα ιδιαίτερα δηµογραφικά της χαρακτηριστικά.

Λέξεις κλειδιά: ανασταλτικοί παράγοντες συµµετοχής, χιονοδροµία αναψυχής, δηµογραφικά χαρακτηριστικά Ελλήνων χιονοδρόµων