Τεύχη - Τόμος 3 - 2005 - Τεύχος 2

Παναγιώτης Πάντος1, & Στυλιανός Ρίζος2

1ΤΕΦΑΑ, Αριστοτέλειο Πανεπιστήµιο Θεσσαλονίκης

2ΤΕΦΑΑ Σερρών, Αριστοτέλειο Πανεπιστήµιο Θεσσαλονίκης

Η ανθρωποµετρία αποτελεί τοµέα της φυσικής ανθρωπολογίας που µελετά τα ανθρωποµετρικά χαρακτηριστικά, συµβάλλοντας παράλληλα στο πεδίο της αθλητικής επιστήµης. Σκοπός της παρούσας εργασίας ήταν η ανασκόπηση της βιβλιογραφίας που αφορά το σωµατότυπο και τα ανθρωποµετρικά χαρακτηριστικά κορυφαίων αθλητών που συµµετέχουν σε γνωστά οµαδικά αθλήµατα (υδατοσφαίριση, χειροσφαίριση, πετοσφαίριση, ποδοσφαίριση, καλαθοσφαίριση) και επιπλέον να διαπιστωθεί η σχέση τους µε το επίπεδο της αθλητικής απόδοσης. Τα δεδοµένα των ερευνών δείχνουν ότι ο σωµατότυπος και τα ανθρωποµετρικά χαρακτηριστικά των αθλητών σχετίζονται µε το είδος του αθλήµατος στο οποίο αναφέρονται. Επιπλέον υπάρχει σχέση µεταξύ υψηλής αθλητικής απόδοσης και σωµατικών χαρακτηριστικών, όπως είναι το υψηλό σωµατικό ανάστηµα, το χαµηλό ποσοστό σωµατικού λίπους και η µεγάλη µυϊκή µάζα.

Λέξεις κλειδιά: ανθρωποµετρία, σωµατότυπος, αθλοπαιδιές.