Τεύχη - Τόμος 3 - 2005 - Τεύχος 2

Αξιολόγηση από Έλληνες Μάνατζερ των Παραγόντων Αθλητικού ∆ιαδικτυακού Μάρκετινγκ που Εµφανίζονται σε Ιστοσελίδες Οµάδων

Ευστρατία Τσίτσκαρη, Εµµανουήλ Χρηστάκης, & Θωµάς Κουρτέσης

ΤΕΦΑΑ, ∆ηµοκρίτειο Πανεπιστήµιο Θράκης

Βασικός στόχος της έρευνας ήταν να επιβεβαιώσει αν και κατά πόσο το όργανο Αξιολόγησης του ∆ιαδικτυακού Αθλητικού Μάρκετινγκ (Α∆ΑΜ, Τσίτσκαρη, Κώστα, Τζέτζης & Κιουµουρτζόγλου, 2004), το οποίο είχε χρησιµοποιηθεί στο παρελθόν σε σχετική έρευνα σε Έλληνες φιλάθλους, µπορεί να χρησιµοποιηθεί για την αξιολόγηση του διαδικτυακού µάρκετινγκ και από τους αθλητικούς µάνατζερ. Το δείγµα αποτέλεσαν 66 αθλητικοί µάνατζερ συλλόγων καλαθοσφαίρισης, ποδοσφαίρου, πετοσφαίρισης, χειροσφαίρισης και υδατοσφαίρισης που αγωνίζονται στα επαγγελµατικά ή ηµι-επαγγελµατικά πρωταθλήµατα της χώρας. Η επιβεβαιωτική παραγοντική ανάλυση και η ανάλυση αξιοπιστίας επιβεβαίωσαν την ύπαρξη τεσσάρων παραγόντων, των ακολούθων: «Προϊόν», µε α=.74,«Τιµή-Τόπος», µε α=.91, «Προώθηση» µε α=.80 και, τέλος, «∆ηµόσιες σχέσεις» µε α=.84. Πραγµατοποιήθηκαν, επίσης,αναλύσεις t-test για ανεξάρτητα δείγµατα και ANOVA, από τις οποίες όµως δεν προέκυψαν στατιστικά σηµαντικές διαφορές µεταξύ των δύο φύλων και των διαφορετικών βαθµίδων εκπαίδευσης. Από την καταγραφή των δηµογραφικών χαρακτηριστικών των αθλητικών µάνατζερ προέκυψε ότι: α) σε ελάχιστες γυναίκες έχει ανατεθεί η οργάνωση και προώθηση των προϊόντων και υπηρεσιών των συλλόγων και β) το µορφωτικό επίπεδο των Ελλήνων που ασχολούνται µε την οργάνωση και ανάπτυξη των επαγγελµατικών συλλόγων φαίνεται να είναι σχετικά χαµηλό. Μετά την ανάλυση των απόψεων και της αξιολόγησης των ενεργειών µάρκετινγκ στο διαδίκτυο από τους αθλητικούς µάνατζερ, γίνονται προτάσεις για τη χρήση του ∆ιαδικτύου στα πλαίσια του αθλητικού µάρκετινγκ και την ανάπτυξη των ιστοσελίδων των ελληνικών αθλητικών συλλόγων και οργανισµών.

Λέξεις κλειδιά: µάρκετινγκ, αθλητικές ιστοσελίδες, αθλητικός µάνατζερ, αθλητικός σύλλογος