Τεύχη - Τόμος 5 - 2007 - Τεύχος 2
  • Σχολική Φυσική Αγωγή
    • Η επίδραση της αυτο-επιμόρφωσης εκπαιδευτικών στην παροχή ανατροφοδότησης σε μαθητές της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης.
      Ελισάβετ Καλαϊτζή , Βασιλική Δέρρη , Ολγα Βασιλειάδου & Ευθύμιος Κιουμουρτζόγλου , (2007) , Αναζητήσεις στη Φυσική Αγωγή και τον Αθλητισμό , 5(2), 187-198

Περίληψη - Abstract - Full Text (pdf)
    • To στυλ του παραγγέλματος και του αυτοελέγχου: διαφορές ως προς τους προσωπικούς προσανατολισμούς , το κλίμα παρακίνησης,και την αντίληψη αθλητικής ικανότητας σε πρόγραμμα διδασκαλίας αντισφαίρισης.
      Στυλιανός Πατμάνογλου , Νικόλαος Διγγελίδης , Κωνσταντίνος Μάντης, Λαμπρινή Παπαπέτρου & Αλέξανδρος Μαββίδης , (2007) , Αναζητήσεις στη Φυσική Αγωγή και τον Αθλητισμό , 5(2) , 199-206.
      Περίληψη - Abstract - Full Text (pdf)
    • Εγκυρότητα των αυτο-αναφερόμενων ανθρωπομετρικών διεκτών ως μεθόδου εκτίμησης της παχυσαρκίας σε παιδιά του δημοτικού.
      Αντώνης Χριστόδουλος , Ελένη Δούδα & Σάββας Τοκμακίδης , (2007) , Αναζητήσεις στη Φυσική Αγωγή και τον Αθλητισμό , 5(2) , 207-214.
      Περίληψη - Abstract - Full Text (pdf)
    • Διαφορές ως προς τη φυσική δραστηριότητα ,τις στρατηγικές αντιμετώπισης στρές και της κατάθλιψης σε παιδιά με χρόνιο νόσημα.
      Εριφύλλη Διαμαντοπούλου & Αθανάσιος Παπαϊωάννου , (2007) , Αναζητήσεις στη Φυσική Αγωγή και τον Αθλητισμό , 5(2) , 215-225.
      Περίληψη - Abstract - Full Text (pdf)
    • Η φυσική αγωγή στα Ελληνικά αναλυτικά προγράμματα προσχολικής αγωγής : μια ιστορική αναδρομή.
      Παρασκευή Κωνσταντίνου , Ευρυδίκη Ζαχοπούλου & Ευθύμιος Κιουμουρτζόγλου , (2007) , Αναζητήσεις στη Φυσική Αγωγή και τον Αθλητισμό , 5(2) , 226-239.
  • Ασκηση και Αναψυχή
    • "Ποντιακοί Χοροί": Παρελθόν και παρόν δομική-μορφολογική και τυπολογική προσέγγιση.
      Βασιλική Τυροβολά , Ιωακείμ Καρεπίδης & Διονύσιος Γ.Καρδάρης , (2007), Αναζητήσεις στη Φυσική Αγωγή και τον Αθλητισμό , 5(2) ,240-263.
      Περίληψη - Abstract - Full Text (pdf)
    • Αξιολόγηση της λειτουργικής ικανότητας σε άτομα τρίτης ηλικίας με τη χρήση ερωτηματολογίου και με την εφαρμογή δοκιμασιών πεδίου.
      Χριστίνα Κυριαζή , Μαρία Μιχαλοπούλου , Βασιλική Ζήση , Γιάννης Θεοδωράκης & Ευθύμιος Κιουμουρτζόγλου , (2007) , Αναζητήσεις στη Φυσική Αγωγή και τον Αθλητισμό , 5(2), 264-272
      Περίληψη - Abstract - Full Text (pdf)
    • Εφαρμογή της κλίμακας Alberta Infant Motor Scale στην Ελλάδα: Μια προκαταρκτική μελέτη.
      Σοφία Χαρίτου , Ασημούλα Σιμιτσοπούλου , Βασιλική Κοντογιάννη , Εμμανουήλ Σκορδίλης & Δήμητρα Κουτσούκη , (2007) , Αναζητήσεις στη Φυσική Αγωγή και τον Αθλητισμό , 5(2) , 273-282.
      Περίληψη - Abstract - Full Text (pdf)
    • Επακόλουθα εμπειριών σεξουαλικής παρενόχλησης σε αθλήτριες και πρόληψη στον Ελληνικό αθλητισμό.
      Στυλιανή Χρόνη , Αννα Κουρτεσοπούλου & Ολγα Κούλη , (2007) , Αναζητήσεις στη Φυσική Αγωγή και τον Αθλητισμό , 5(2) , 283-293.
      Περίληψη - Abstract - Full Text (pdf)
    • Η επίδραση της ασκησιογενούς μυϊκής καταστροφής σε δείκτες οξειδωτικού στρές στο αίμα και στο μυ.
      Αναστάσιος Θεοδώρου , Γεώργιος Σακελλαρίου , Μιχάλης Νικολαϊδης , Βασίλης Πασχάλης , Ιωάννης Φατούρος & Αθανάσιος Ζ.Τζιαμούρτας , (2007), Αναζητήσεις στη Φυσική Αγωγή και τον Αθλητισμό , 5(2007) , 294-301.
  • Αθλητισμός
    • Καταγραφή και αξιολόγηση των επιτυχημένων στημένων φάσεων στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ποδοσφαίρου στην Πορτογαλία 2004.
      Βασίλης Αρματάς , Αθανάσιος Γιαννακός & Δημήτρης Χατζημανουήλ , (2007) , Αναζητήσεις στη Φυσική Αγωγή και τον Αθλητισμό , 5(2) ,302-307.
      Περίληψη - Abstract - Full Text (pdf)
    • Ανάλυση της αμυντικής συμπεριφοράς ομάδων υψηλού επιπέδου της Ελληνικής χειροσφαίρισης.
      Αθανάσιος Γιαννακός , Αικατερίνη Κουγιουμτζόγλου , Βασίλης Αρματάς , Χρίστος Γαλαζούλας & Παναγιώτα Τριανταφύλλου , (2007) , Αναζητήσεις στη Φυσική Αγωγή και τον Αθλητισμό, 5(2) , 308-314.
      Περίληψη - Abstract - Full Text (pdf)
    • Επαναληπτικότητα των κυματομορφών της δύναμης αντίδρασης του εδάφους κατά την εκκίνηση δρόμων ταχύτητας.
      Νικόλαος Αγγελούσης , Σπύρος Μεθενίτης , Βασίλης Γούργουλης , Θεόφιλος Πυλιανίδης & Ερασμία Γιαννακού , (2007) , Αναζητήσεις στη Φυσική Αγωγή και τον Αθλητισμό , 5(2) , 315-320.
      Περίληψη - Abstract - Full Text (pdf)
    • Τεχνικές μέτρησης της κατανομής της πελματιαίας πίεσης κατά την διάρκεια της βάδισης.
      Χρήστος Χριστοφορίδης , Νίκος Αγγελούσης & Αντώνης Καμπάς , (2007) , Αναζητήσεις στη Φυσική Αγωγή και τον Αθλητισμό , 5(2) , 321-327