Τεύχη - Τόμος 5 - 2007 - Τεύχος 2

Καταγραφή και Αξιολόγηση των Επιτυχημένων Στημένων Φάσεων στο

Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ποδοσφαίρου στην Πορτογαλία 2004

Βασίλης Αρματάς, Αθανάσιος Γιαννακός, & Δημήτρης Χατζημανουήλ

Εργαστήριο Προπονητικής και Αθλητικής Απόδοσης, ΤΕΦΑΑ, Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης

Σκοπός της παρούσας έρευνας ήταν να καταγράψει και να μελετήσει τα χαρακτηριστικά των στημένων φάσεων που κατέληξαν σε τέρμα. Mέσω του προγράμματος βιντεοανάλυσης Sportscout εξετάστηκαν 32 αγώνες από το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ποδοσφαίρου (2004). Για την ανάλυση καταγράφηκαν, το είδος της επίθε- σης κατά την οποία επιτεύχθηκε τέρμα, το ημίχρονο επίτευξης τέρματος μετά από εκτέλεση στημένης φάσης, το είδος της στημένης φάσης και τέλος ο τρόπος που επιτεύχθηκε το τέρμα. Η στατιστική ανάλυση των δεδο- μένων πραγματοποιήθηκε με το μη παραμετρικό τεστ του chi-square. Τα αποτελέσματα έδειξαν ότι το 35.6% των συνολικών τερμάτων επιτεύχθηκε μετά από στημένη φάση. Όσον αφορά το χρονικό σημείο κατά το οποίο επιτεύχθηκε τέρμα από στημένη φάση βρέθηκε ότι στο πρώτο ημίχρονο επιτεύχθηκε το 47.6%, ενώ το 52.4% των τερμάτων επιτεύχθηκε στο δεύτερο ημίχρονο (p>.05). Επίσης βρέθηκε ότι το 40% των τερμάτων σημειώθηκε μετά από γωνιαίο λάκτισμα, το 30% μετά από ελεύθερο λάκτισμα, το 25% από επανορθωτικό λάκτισμα και το 5% μετά από επαναφορά της μπάλας από πλάγια. Τέλος καταγράφηκε το μέλος με το οποίο επιτεύχθηκε τέρμα (κεφάλι, πόδι) χωρίς να βρεθεί στατιστικά σημαντική διαφορά Από τα αποτελέσματα γίνεται ξεκάθαρη η συμμετοχή των στημένων φάσεων στην επίτευξη νίκης στο σύγχρονο ποδόσφαιρο. Συμπερασματικά οι προπονητές θα πρέπει να ασχοληθούν περισσότερο τόσο με το αμυντικό όσο και με το επιθετικό κομμάτι των στημένων φάσεων ώστε να εκμεταλλευτούν τα σημαντικά πλεονεκτήματα που προσφέρουν.

Λέξεις κλειδιά: αθλοπαιδιές, στημένες φάσεις, επίτευξη τέρματος, βιντεοανάλυση.