Τεύχη - Τόμος 5 - 2007 - Τεύχος 3

Τεύχος 3

• Σχολική Φυσική Αγωγή
    • Αξιολόγηση και προοπτική βιωσιμότητας προγράμματος Ολυμπιακής Παιδείας.
      Ηρακλής Κέλλης , Μάριος Γούδας , Νικόλαος Βερναδάκης , Νικόλαος Διγγελίδης & Ευθύμης Κιουμουρτζόγλου  , (2007) , Αναζητήσεις στη Φυσική Αγωγή και τον Αθλητισμό , 5(3), 328-340
      Περίληψη - Abstract - Full Text (pdf)
    • Η φυσική αγωγή στα Ελληνικά γυμνάσια : Προάγεται η φυσική δραστηριότητα για την υγεία ;
      Ειρήνη Κόσσυβα & Δημήτρης Χατζηχαριστός , (2007) , Αναζητήσεις στη Φυσική Αγωγή και τον Αθλητισμό , 5(3) , 341-351.
      Περίληψη - Abstract - Full Text (pdf)
    • H επίδραση ενός πιλοτικού προγράμματος εξάσκησης βασικών δεξιοτήτων καλαθοσφαίρισης σε άτομα με μέτρια νοητική υστέρηση.
      Γεωργία Τσικρίκη , Σοφία Μπάτσιου , Ελένη Δούδα & Παναγιώτης Αντωνίου , (2007) , Αναζητήσεις στη Φυσική Αγωγή και τον Αθλητισμό ,5(3) ,352-362
      Περίληψη - Abstract - Full Text (pdf)
    • Σχεδιασμός , ανάπτυξη και αξιολόγηση εκπαιδευτικού υλικού για την επιμόρφωση καθηγητριών φυσικής αγωγής στο ποδόσφαιρο με τη μεθοδολογία της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης.
      Αλέξανδρος Αμαραντίδης & Παναγιώτης Αντωνίου , (2007) , Αναζητήσεις στη Φυσική Αγωγή και τον Αθλητισμό , 5(3) , 363-378.
      Περίληψη - Abstract - Full Text (pdf)
    • Παράγοντες που αναστέλλουν τη συμμετοχή μαθητών και μαθητριών σε εξωσχολικές δραστηριότητες αθλητισμού αναψυχής . Η περίπτωση των σχολείων της πόλης της Λειβαδιάς.
      Χρήστος Δαμιανίδης , Χαρίλαος Κουθούρης & Κωνσταντίνος Αλεξανδρής , (2007) , Αναζήτήσεις στη Φυσική Αγωγή και τον Αθλητισμό , 5(3) , 379-385.
      Περίληψη - Abstract - Full Text (pdf)
    • Φυσική δραστηριότητα μαθητών και μαθητριών λυκείου στην Ελλάδα.
      Χριστίνα Μπερτάκη , Μαρία Μιχαλοπούλου , Ευγενία Χριστίνα Αργυροπούλου & Χρισούλα Μπιτζίδου, (2007) , Αναζητήσεις στη Φυσική Αγωγή και τον Αθλητισμό , 5(3) , 386-395.
  • Ασκηση και Αναψυχή
    • Η σχέση μεταξύ της ταύτισης και της αφοσίωσης των φιλάθλων στον επαγγελματικό αθλητισμό.
      Παντελής Νάσσης , Νικόλαος Δ.Θεοδωράκης ,Συμεών Π.Βλαχόπουλος  & Γιάννης Αυθίνος , (2007) , Αναζητήσεις στη Φυσική Αγωγή και τον Αθλητισμό , 5(3) , 396-404.
      Περίληψη - Abstract - Full Text (pdf)
    • Παραγοντική δομή και εγκυρότητα πρόβλεψης της κλίμακας ανάμιξης στην αναψυχή.
      Νικόλαος Δ.Θεοδωράκης , Καλλιόπη Πανοπούλου & Συμεών Π.Βλαχόπουλος , (2007) , Αναζητήσεις στη Φυσική Αγωγή και τον Αθλητισμό , 5(3) , 405-413
      Περίληψη - Abstract - Full Text (pdf)
    • Ρίσκο στα αθλήματα και τις αθλητικές δραστηριότητες:ορισμοί,θεωρίες,ψυχολογικό προφίλ των συμμετεχόντων.
      Χρήστος Μπελογιάννης , Αννα Κουρτεσοπούλου & Νικήτας Νικηταράς , (2007), Αναζητήσεις στη Φυσική Αγωγή και τον Αθλητισμό , 5(3), 414-423.
  • Αθλητισμός
    • Σύγκριση προγραμμάτων άσκησης με και χωρίς μπάλα για τη βελτίωση της μέγιστης ταχύτητας ,της αντοχής στη ταχύτητα και του καταόρυφου άλματος σε νεαρούς ποδοσφαιριστές ηλικίας 14-15 ετών.
      Παναγιώτης Ζαφειρίου , Χρήστος Χριστοφορίδης & Αντώνης Καμπάς , Ιωάννης Ντουρουντός & Κυριάκος Ταξιλδάρης , (2007) , Αναζητήσεις στη Φυσική Αγωγή και τον Αθλητισμό , 5(3), 424-430
      Περίληψη - Abstract - Full Text (pdf)
    • Σύγκριση της αποτελεσματικότητας των τεχνικών στοιχείων της Ελληνικής Εθνικής ομάδας πετοσφαίρισης με άλλες Ευρωπαικές Εθνικές ομάδες.
      Κωνσταντίνος Χαριτωνίδης , Αστέριος Πατσιαούρας & Μαρία Χαριτωνίδη , (2007) , Αναζητήσεις στη Φυσική Αγωγή και τον Αθλητισμό , 5(3) , 431-436
      Περίληψη - Abstract - Full Text (pdf)
    • Επίδραση της ύπτιας κολύμβησης με "χεράκια"και με "αλεξίπτωτο"¨σε παραμέτρους της χεριάς και στη συγκέντρωση του γαλακτικού οξέος.
      Στέφανος Ζαφειριάδης , Δημήτρης Λούπος , Ιωάννης Βαλκούμας & Γεώργιος Τσαλής , (2007), Αναζητήσεις στη Φυσική Αγωγή και τον Αθλητισμό , 5(3) , 437-444
      Περίληψη - Abstract - Full Text (pdf)
    • Αξιολόγηση της ταχύτητας και της αερόβιας ικανότητας των Ελλήνων διαιτητών ποδοσφαίρου Α' και Β' Εθνικής κατηγορίας.
      Χρήστος Τρικάλης , Ζήσης Παπανικολάου , Δημήτριος Σούλας & Βασίλειος Γεροδήμος, (2007), Αναζητήσεις στη Φυσική Αγωγή και τον Αθλητισμό , 5(3), 445-450.
      Περίληψη - Abstract - Full Text (pdf)
    • Ασκηση και αντιοξειδωτική ικανότητα του ουρικού οξέος.
      Σοφία Τσαλουχίδου , Ανατολή Πετρίδου & Βασίλης Μούγιος, (2007), Αναζητήσεις στη Φυσική Αγωγή και τον Αθλητισμό, 5(3), 451-458.
      Επισκόπηση