Τεύχη - Τόμος 5 - 2007 - Τεύχος 3

Ρίσκο στα Αθλήματα και τις Αθλητικές Δραστηριότητες:

Ορισμοί, Θεωρίες, Ψυχολογικό Προφίλ των Συμμετεχόντων

Χρήστος Μπελογιάννης,1 Άννα Κουρτεσοπούλου,1 & Νικήτας Νικηταράς2

1ΤΕΦΑΑ, Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας

2ΤΕΦΑΑ, Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών

Στις μέρες μας έχει διαδοθεί η ενασχόληση με αθλήματα και δραστηριότητες που προσφέρουν δράση, διέγερ- ση και στιγμές μεγάλης έντασης και χαρακτηριστικό γνώρισμα αυτών είναι η ανάληψη υψηλού ρίσκου. Ως αποτέλεσμα, αρκετές έρευνες έχουν εστιάσει το ενδιαφέρον τους στην ερμηνεία των λόγων συμμετοχής του ατόμου σε αθλήματα υψηλού ρίσκου. Σκοπός αυτής της ανασκόπησης ήταν να εξετάσει την έννοια και τις προεκτάσεις του ρίσκου σε σχέση με στοιχεία του χαρακτήρα, τα κίνητρα συμμετοχής καθώς και τον προσανατολισμό των κινήτρων των ατόμων που εμπλέκονται σε ριψοκίνδυνες δραστηριότητες. Ενδεικτικά κίνητρα συμμετοχής του ατόμου, όπως αυτά εμφανίζονται στη βιβλιογραφία, ήταν η αναζήτηση στρεσογόνων εμπειριών, η επι- δίωξη πρωτόγονων και έντονων συγκινήσεων, η βελτίωση τεχνικών δεξιοτήτων και η δραπέτευση από την καθημερινότητα. Η τάση των σύγχρονων ανθρώπων για συμμετοχή σε τέτοιες δραστηριότητες δημιούργησε μια ‘νέα τουριστική αγορά που ασχολείται με την υλοποίηση προγραμμάτων ‘ελεγχόμενου ρίσκου’. Η συγκέντρωση στοιχείων για τη συμμετοχή ατόμων σε ριψοκίνδυνα αθλήματα μπορεί να αποτελέσει το χρήσιμο εργαλείο για τη διαμόρφωση τέτοιων προγραμμάτων. Εκτός αυτού όμως μπορεί να θέσει τις βάσεις για πε- ραιτέρω έρευνα στο κατά πόσο μπορεί να προβλεφθεί η κλίση κάποιων ατόμων προς το ρίσκο, αλλά και για τη χρησιμοποίηση αυτών των δεδομένων από προπονητές ή διοικητικούς παράγοντες τέτοιων αθλημάτων.

Λέξεις κλειδιά: αθλήματα υψηλού ρίσκου, αναζήτηση διέγερσης-συναισθημάτων, κίνητρα συμμετοχής, ψυχολογικά χαρακτηριστικά.