Τεύχη - Τόμος 5 - 2007 - Τεύχος 3

Σύγκριση Της Αποτελεσματικότητας Των Τεχνικών Στοιχείων Της Ελληνικής

Εθνικής Ομάδας Πετοσφαίρισης με Άλλες Ευρωπαϊκές Εθνικές Ομάδες

Κωνσταντίνος Χαριτωνίδης,1 Αστέριος Πατσιαούρας,2 & Μαρία Χαριτωνίδη1.

1ΤΕΦΑΑ, Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης

2ΤΕΦΑΑ, Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας

Σκοπός της έρευνας ήταν η καταγραφή των διαφορών που υπάρχουν στα τεχνικά στοιχεία που απαρτίζουν το παιχνίδι (σερβίς, άμυνα, επίθεση κλπ.) μεταξύ της Ελληνικής Εθνικής ομάδας πετοσφαίρισης των ανδρών και των υπόλοιπων ευρωπαϊκών Εθνικών ομάδων. Το δείγμα ήταν οι αγώνες των 6 ευρωπαϊκών εθνικών ομάδων που αγωνίστηκαν στα πλαίσια του πανευρωπαϊκού πρωταθλήματος την περίοδο 2005. Η καταγραφή έγινε χρησιμο- ποιώντας το επίσημο λογισμικό στατιστικής καταγραφής (Data Volley 2 Professional) της ευρωπαϊκής συνομοσπονδίας (CEV). Η περαιτέρω στατιστική ανάλυση των αποτελεσμάτων έγινε χρησιμοποιώντας το στατιστικό πακέτο SPSS 11.0. Η ελληνική εθνική ομάδα πετοσφαίρισης κατέλαβε την τρίτη θέση. Σημαντικές διαφορές διαπιστώθηκαν στους παράγοντες λάθη στο σερβίς με άλμα, επίθεση μετά από υποδοχή σερβίς και επίθεση μετά από άμυνα- αντεπίθεση ανάμεσα στην ελληνική εθνική ομάδα και τις δύο ομάδες που κατέλαβαν τις πρώτες θέσεις του τουρνουά (Σερβίααυροβούνιο, Ισπανία). Στους υπόλοιπους παράγοντες δεν διαπιστώθηκαν σημαντικές διαφορές. Ως εκ τούτου oι προπονητές της ελληνικής εθνικής ομάδας πετοσφαίρισης πρέπει να επικεντρωθούν στην βελτίωση των παικτών τους στους συγκεκριμένους παράγοντες-τεχνικά στοιχεία με την βοήθεια κατάλληλης προπόνη- σης, διότι η ελληνική ομάδα φάνηκε να υστερεί σε αυτούς τους παράγοντες σε σχέση με τις ομάδες που κατέλαβαν τις πρώτες θέσεις στο τουρνουά.

Λέξεις κλειδιά: πετοσφαίριση, τεχνική, αξιολόγηση.