Τεύχη - Τόμος 5 - 2007 - Τεύχος 3

Παραγοντική Δομή και Εγκυρότητα Πρόβλεψης της Κλίμακας Ανάμιξης στην Αναψυχή

Νικόλαος Δ. Θεοδωράκης, Καλλιόπη Πανοπούλου, & Συμεών Π. Βλαχόπουλος

ΤΕΦΑΑ Σερρών, Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης

Η παρούσα μελέτη εξέτασε την παραγοντική δομή, την εσωτερική συνοχή και την εγκυρότητα πρό- βλεψης της μεταφρασμένης στην Ελληνική γλώσσα Κλίμακας της Ανάμιξης στην Αναψυχή (Kyle, Graefe, Manning, & Bacon, 2003). Δεδομένα συλλέχθηκαν από 173 μέλη πολιτιστικών συλλόγων της Κεντρικής Μακεδονίας εκ των οποίων 131 (75.6%) ήταν γυναίκες, που ασχολούνταν με τον παραδοσιακό χορό ως δραστηριότητα αναψυχής. Τα αποτελέσματα υποστήριξαν την τριών διαστάσεων παραγοντική δομή της κλίμακας μέσω επιβεβαιωτικής παραγοντικής ανάλυσης, την εσωτερική συνοχή των υποκλιμάκων και την εγκυρότητα πρόβλεψης της κλίμακας μέσω των συσχετίσεων των παραγόντων της με τα επίπεδα της ψυ- χολογικής δέσμευσης και της ικανοποίησης των συμμετεχόντων από τη δραστηριότητά τους. Συνολικά, τα αποτελέσματα παρέχουν ικανοποιητική υποστήριξη για τις ψυχομετρικές ιδιότητες της Ελληνικής Κλίμα- κας της Ανάμιξης στην Αναψυχή.

Λέξεις κλειδιά: ανάμιξη, αναψυχή, παραδοσιακός χορός, επιβεβαιωτική παραγοντική ανάλυση.