Τεύχη - Τόμος 6 - 2008 - Τεύχος 1
  • Σχολική Φυσική Αγωγή
    • Αξιολόγηση της επίδρασης ενός προγράμματος φυσικής αγωγής στην παιγνιώδη  συμπεριφορά παιδιών προσχολικής ηλικίας : μια ποιοτική προσέγγιση.
      Ευθύμιος Τρεύλας & Νικόλαος Τσιγγίλης  , (2008) , Αναζητήσεις στη Φυσική Αγωγή και τον Αθλητισμό , 6(1), 1-13
      Ερευνητική Εργασία
      Περίληψη - Abstract - Full Text (pdf)
    • Η σχέση ανάμεσα στους προσανατολισμούς στόχων των μαθητών και μαθητριών στο μάθημα της φυσικής αγωγής και στα συναισθήματα τους στη φυσική αγωγή και στη ζωή γενικότερα.
      Θεοφάνης Σίμου & Αθανάσιος Παπαϊωάννου , (2008) , Αναζητήσεις στη Φυσική Αγωγή και τον Αθλητισμό , 6(1) , 14-24
      Περίληψη - Abstract - Full Text(pdf)
    • Συμπεριφορές που σχετίζονται με την υγεία,κοινωνικοί παράγοντες και διατροφικές συνήθειες εφήβων σε μια Ελληνική επαρχιακή πόλη.
      Ιωάννα Τσαμίτα  & Κωνσταντίνος Καρτερολιώτης , (2008) , Αναζητήσεις στη Φυσική Αγωγή και τον Αθλητισμό , 6(1) ,25-36
  • Ασκηση και Αναψυχή
    • Ποιότητα ζωής και φυσική δραστηριότητα μετά απο αρθροπλαστική γόνατος σε γυναίκες τρίτης ηλικίας.
      Θεανώ Τσόγκα , Μαρία Μιχαλοπούλου , Παρασκευή Μάλλιου & Γεώργιος Γκοδόλιας , (2008) , Αναζητήσεις στη Φυσική Αγωγή και τον Αθλητισμό , 6(1) , 37-46
      Περίληψη - Abstract - Full Text(pdf)
    • Η σχέση του σωματικού βάρους ,του βαθμού ενασχόλησης με την άσκηση και της σωματικής καθεξής ,με την εικόνα του σώματος σε κορίτσια ηλικίας 15-25 ετών.
      Αικατερίνη Μπενέτου , Γεωργία Κωφού , Βασιλική Ζήση & Γιάννης Θεοδωράκης , (2008) , Αναζητήσεις στη Φυσική Αγωγή και τον Αθλητισμό , 6(1), 47-55.
      Περίληψη - Abstract - Full Text(pdf)
    • Ασκηση και άτομα με κάκωση νωτιαίου μυελού.
      Σοφία Μπάτσιου , Οδυσσέας Τρίκκος , Παναγιώτης Δαφνής & Τρύφων Τόφας, (2008), Αναζητήσεις στη Φυσική Αγωγή και τον Αθλητισμό , 6(1), 56-66.
      Περίληψη - Abstract - Full Text(pdf)
    • Λόγοι αναστολής συμμετοχής σε δραστηριότητες αθλητισμού αναψυχής.
      Χαρίλαος Κουθούρης , Ευαγγελία Κοντογιάννη & Κων/νος Αλεξανδρής , (2008), Αναζητήσεις στη Φυσική Αγωγή και τον Αθλητισμό , 6(1),67-7
  • Αθλητισμός
    • Η επίδραση του φύλου της ηλικίας και της ενόργανης γυμναστικής στην ικανότητα της δυναμικής ισορροπίας σε παιδιά.
      Πασχάλης Κυριαλάνης , Γιώργος Ντάλλας , Μαρία Μιχαλοπούλου , & Βασίλης Γούργουλης , (2008) ,Αναζητήσεις στη Φυσική Αγωγή και τον Αθλητισμό , 6(1), 79-86.
      Περίληψη - Abstract - Full Text(pdf)
    • Ανίχνευση διατροφικών διαταραχών σε αθλήτριες υψηλού επιπέδου του υγρού στίβου.
      Αγγελική Δούκα , Εμμανουήλ Σκορδίλης , Δήμητρα Κουτσούκη & Γιάννης Θεοδωράκης , (2008) , Αναζητήσεις στη Φυσική Αγωγή και τον Αθλητισμό , 6(1), 87-96.
      Περίληψη - Abstract - Full Text(pdf)
    • Διαφορές στην επαγγελματική ικανοποίηση μεταξύ προπονητών διαφορετικών αθλημάτων στην Ελλάδα.
      Αμαλία Δράκου , Υβόννη Χαραχούσου , Νατάσα Καμπίτση & Γιώργος Τζέτζης , (2008) , Αναζητήσεις στη Φυσική Αγωγή και τον Αθλητισμό , 6(1), 97-110.
      Περίληψη - Abstract - Full Text(pdf)
    • Ενεργειακή συμμετοχή κατά τον αγώνα και την προπόνηση υψηλής έντασης στην κολύμβηση.
      Αργύρης Τουμπέκης & Σάββας Τοκμακίδης , (2008), Αναζητήσεις στη Φυσική Αγωγή και τον Αθλητισμό , 6(1), 111-123
      Περίληψη - Abstract - Full Text(pdf)
    • Η επίδραση των προσωπικών στόχων κατά την εκτέλεση σερβίς στο άθλημα της πετοσφαίρισης.
      Χαράλαμπος Κρομμύδας , Χρήστος Μουζακίδης & Αστέριος Πατσιαούρας , (2008) , Αναζητήσεις στη Φυσική Αγωγή και τον Αθλητισμό , 6(1), 124-130.
      Περίληψη - Abstract - Full Text(pdf)
    • Διαφοροποίηση του συγχρονισμού των χεριών κατά την ελεύθερη κολύμβηση  με έλξη αντίστασης.
      Ευαγγελία Αργυρόπαις , Βασίλειος Γούργουλης , Νικόλαος Αγγελούσης ,Παναγιώτης Αντωνίου & Γεώργιος Μαυρίδης , (2008) , Αναζητήσεις στη Φυσική Αγωγή και τον Αθλητισμό , 6(1), 131-137
      Περίληψη - Abstract - Full Text(pdf)
    • Εμβιομηχανική ανάλυση του άλματος σε μήκος.
      Ιωάννης Κουτσιώρας , Παναγιώτης Τσιμέας & Αθανάσιος Τσιόκανος , (2008), Αναζητήσεις στη  Φυσική Αγωγή και τον Αθλητισμό , 6(1), 138-148