Τεύχη - Τόμος 6 - 2008 - Τεύχος 3
  • Σχολική Φυσική Αγωγή
    • Αιτίες πρόκλησης καθημερινών ερεθισμάτων άγχους,συμπτώματα στρές και στάδια αλλαγής για το στρές σε μαθητές πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης.
      Σπυρίδων Κάμτσιος & Νικόλαος Διγγελίδης , (2008) , Αναζητήσεις στη Φυσική Αγωγή και τον Αθλητισμό , 6(3), 257-269
      Περίληψη - Abstract - Full Text (pdf)
    • Η επίδραση ενός συστήματος διαχείρισης μαθημάτων ασύγχρονης εκπαίδευσης στην εκμάθηση ενός προγράμματος λογιστικών φύλλων στην τριτοβάθμια εκπαίδευση.
      Νικόλαος Βερναδάκης , Ελένη Ζέτου , Μαρία Γιαννούση , Παναγιώτης Αντωνίου & Ευθύμης Κιουμουρτζόγλου , (2008) , Αναζητήσεις στη Φυσική Αγωγή και τον Αθλητισμό , 6(3) , 270-279
      Περίληψη - Abstract - Full Text(pdf)
    • H κινητική αδεξιότητα σε παιδιά ηλικίας 9-12 ετών στην Ελλάδα-μια επιδημιολογική μελέτη.
      Θεόδωρος Ελληνούδης , Θωμάς Κουρτέσης , Μιχαήλ Κυπαρίσσης & Νικολίτσα Παπαλεξοπούλου , (2008), Αναζητήσεις στη Φυσική Αγωγή και τον Αθλητισμό , 6(3), 280-289
      Περίληψη - Abstract - Full Text(pdf)
    • Ρατσισμός και ξενοφοβία στην κοινωνία,την εκπαίδευση και τον αθλητισμό.
      Αστέριος Πατσιαούρας , (2008), Αναζητήσεις στη Φυσική Αγωγή και τον Αθλητισμό , 6(3), 290-302.
      Επισκόπηση
  • Ασκηση και Αναψυχή
    • Σχέση στρατηγικών αντιμετώπισης ερεθισμάτων άγχους ,αυτοαποτελεσματικότητας και συμμετοχής σε φυσική δραστηριότητα σε φοιτητές του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων.
      Σπυρίδων Κάμτσιος & Αναστασία Φυλακτακίδου ,(2008),Αναζητήσεις στη Φυσική Αγωγή και τον Αθλητισμό , 6(3),303-310
      Περίληψη - Abstract - Full Text(pdf)
    • Αξιολόγηση της παρεχόμενης ποιότητας υπηρεσιών σε γήπεδα καλαθοσφαίρισης.
      Ευστρατία Τσίτσκαρη , Νικόλαος Βερναδάκης , Γιώργος Τζέτζης , Νικόλαος Αγγελούσης & Γιώργος Κώστα , (2008),Αναζητήσεις στη Φυσική Αγωγή και τον Αθλητισμό , 6(3),311-318
      Περίληψη - Abstract - Full Text(pdf)
    • Ο ρόλος της ανάμειξης στη συμπεριφορά των φιλάθλων στον επαγγελματικό αθλητισμό.
      Παντελής Νάσσης & Νικόλαος Δ.Θεοδωράκης , (2008), Αναζητήσεις στη Φυσική Αγωγή και τον Αθλητισμό , 6(3),319-328
      Περίληψη - Abstract - Full Text(pdf)
    • Καρδιακή συχνότητα και πρόσληψη οξυγόνου ατόμων μέσης ηλικίας κατά την εκτέλεση Ελληνικών παραδοσιακών χορών.
      Αθηνά Πίτση , Ηλίας Σμήλιος , Σάββας Τοκμακίδης , Βασίλειος Σερμπέζης & Δημήτρης Γουλιμάρης , (2008), Αναζητήσεις στη Φυσική Αγωγή και τον Αθλητισμό , 6(3),329-339
      Περίληψη - Abstract - Full Text(pdf)
    • H αμεση επίδραση της άσκησης με ολόσωμη δόνηση στην κινητικότητα του ισχύου και της οσφυικής μοίρας.
      Νάντια Καρατράντου , Βασίλειος Γεροδήμος , Σωτήρης Σωτηριάδης , Κων/να Χάνου , Ειρήνη Παπαϊωάννου , (2008), Αναζητήσεις στη Φυσική Αγωγή και τον Αθλητισμό , 6(3),340-347
  • Αθλητισμός
    • Προκαταρκτική μελέτη στις λειτουργίες της αυτο-ομιλίας σε αθλητές και αθλήτριες αντισφαίρισης.
      Σοφία Γραμματίκα , Νίκος Ζουρμπάνος & Ολγα Καραγιάννη , (2008), Αναζητήσεις στη Φυσική Αγωγή και τον Αθλητισμό , 6(3),348-356
      Περίληψη - Abstract - Full Text(pdf)
    • Τι σκέφτονται οι κολυμβητές και οι κολυμβήτριες στον αγώνα; Μια προκαταρκτική μελέτη  για το περιεχόμενο και της συχνότητας της αυτο-ομιλίας.
      Ειρήνη Καγιώργη , Νίκος Ζουρμπάνος , Βασίλης Σταύρου & Αντώνης Χατζηγεωργιάδης , (2008), Αναζητήσεις στη Φυσική Αγωγή και τον Αθλητισμό , 6(3),357-362
      Περίληψη - Abstract - Full Text(pdf)
    • Επίδραση της αγωνιστικής εμπειρίας στη διαμόρφωση των τιμών ψυχοφυσιολογικών μεταβλητών του αγωνιστικού άγχους σε προέφηβους κολυμβητές.
      Δημήτριος Λούπος , Φωτεινή Μοσχοπούλου , Στέφανος Ζαφειριάδης , Αλεξία Σκουρίδου & Γεώργιος Τσαλής , (2008), Αναζητήσεις στη Φυσική Αγωγή και τον Αθλητισμό , 6(3),363-369.
      Περίληψη - Abstract - Full Text (pdf)
    • Μέγιστη δύναμη των μυών του ώμου και του ισχίου σε αθλήτριες ενόργανης γυμναστικής  προ-αγωνιστικού και αγωνιστικού επιπέδου.
      Ιωάννα Δούκα & Θεοφάνης Σιάτρας , (2008), Αναζητήσεις στη Φυσική Αγωγή και τον Αθλητισμό , 6(3),370-377.
      Περίληψη - Abstract - Full Text (pdf)
    • Οι προ-αγωνιστικές ρουτίνες στην ελεύθερη βολή στην καλαθοσφαίριση : Οδηγίες για αποτελεσματική εξάσκηση.
      Στέφανος Πέρκος , Αντώνης Χατζηγεωργιάδης & Στυλιανή Χρόνη , (2008), Αναζητήσεις στη Φυσική Αγωγή και τον Αθλητισμό , 6(3),378-385.