Τεύχη - Τόμος 7 - 2009 - Τεύχος 1
  • Σχολική Φυσική Αγωγή
    • Κάπνισμα και άσκηση κατά τον ελεύθερο χρόνο  παιδιών 1ης τάξης γυμνασίου : διερεύνηση μέσα απο κοινωνικό-γνωστικές θεωρίες και επίδραση των γονέων.
      Ιωάννα Κουλουμέντα , Ελένη Ζέτου , Ευδοξία Κοσμίδου & Γιάννης Θεοδωράκης , (2009) , Αναζητήσεις στη Φυσική Αγωγή και τον Αθλητισμό , 7(1), 1-9
      Περίληψη - Abstract - Full Text (pdf)
    • Το κλίμα παρακίνησης και η αντιλαμβανόμενη  συμπεριφορά  του καθηγητή φυσικής αγωγής προς τους πειθαρχημένους - απείθαρχους μαθητές.
      Γιώργος Γιαννούδης , Νικόλαος Διγγελίδης & Αθανάσιος Παπαιωάννου , (2009) , Αναζητήσεις στη Φυσική Αγωγή και τον Αθλητισμό , 7(1), 10-21
      Ερευνητική
      Εργασία
      Περίληψη - Abstract - Full Text (pdf)
    • Η επίδραση της προπόνησης αντισφαίρισης στην οστική πυκνότητα νεαρών ενηλίκων.
      Κωνσταντίνος Κορώνας , Βασίλειος Κορώνας,Αλέξανδρος Μαββίδης , Κωνσταντίνος Μάντης & Ιωάννης Αθαναηλίδης , (2009) , Αναζητήσεις στη Φυσική Αγωγή και τον Αθλητισμό , 7(1), 22-29
  • Ασκηση και Αναψυχή
    • Ο ρόλος των χορευτικών συλλόγων στη μετεξέλιξη της Ελληνικής μουσικοχορευτικής παράδοσης : το παράδειγμα του "συγκαθιστού" χορού του Βελβεντού Κοζάνης.
      Φίλιππος Φιλίππου , Δημήτρης Γουλιμάρης, Βασίλης Σερμπέζης , Αθηνά Πίτση & Μαρία Γεντή , (2009), Αναζητήσεις στη Φυσική Αγωγή και τον Αθλητισμό , 7(1), 30-38
    • Ολόσωμη δόνηση και άσκηση
      Κων/να Χάνου , Βασίλης Γεροδήμος , Νάντια Καρατράντου , Βασιλική Ζήση , Αθανάσιος Τζιαμούρτας , Αθανάσιος Τσιόκανος & Θεοδώρα Κρίκη , (2009), Αναζητήσεις στη Φυσική Αγωγή και τον Αθλητισμό , 7(1), 39-56
      Επισκόπηση
  • Αθλητισμός
    • Η σχετική συμβολή του αερόβιου μηχανισμού κατά τη διάρκεια εξομειωμένου αγώνα κωπηλασίας.
      Χρήστος Σ.Ριγανάς , Ιωάννης Σ.Βράμπας & Κων/νος Μανδρούκας , (2009) , Αναζητήσεις στη Φυσική Αγωγή και τον Αθλητισμό , 7(1), 57-62
      Περίληψη - Abstract - Full Text (pdf)
    • Αποτελεσματικότητα και διαφοροποιήσεις ως πρός την εκδήλωση του Pick N' Roll μεταξύ Ελλάδας και ΗΠΑ στα ημιτελικά του παγκοσμίου πρωταθλήματος ανδρών 2006 στην Ιαπωνία.
      Ματθαίος Πολυκράτης , Ευάγγελος Τσαμουρτζής ,Αλέξανδρος Καρυπίδης , Γεώργιος Μαυρίδης  & Αντώνιος Χριστόδουλος , (2009), Αναζητήσεις στη Φυσική Αγωγή και τον Αθλητισμό , 7(1), 63-71.
      Περίληψη - Abstract - Full Text (pdf)
    • Εγκυρότητα και αξιοπιστία του ερωτηματολογίου της ασάφειας όρων στον Ελληνικό αθλητισμό.
      Γεώργιος Καραμουσαλίδης , Κων/νος Λαπαρίδης ,Χρήστος Γαλαζούλας & Ευάγγελος Μπεμπέτσος , (2009) , Αναζητήσεις στη Φυσική Αγωγή και τον Αθλητισμό , 7(1), 72-80.
      Περίληψη - Abstract - Full Text (pdf)
    • Αλτική ικανότητα ,αντιδραστική δύναμη και ανθρωπομετρικά χαρακτηριστικά νεανίδων αθλητριών πετοσφαίρισης υψηλού επιπέδου.
      Κώστας Σωτηρόπουλος , Ηλίας Σμήλιος , Μάριος Χρίστου , Αγγελος Σπαϊας, Ελένη Δούδα & Σάββας Π.Τοκμακίδης ,(2009),Αναζητήσεις στη Φυσική Αγωγή και τον Αθλητισμό , 7(1), 81-89