Μήνυμα απο τον Υπεύθυνο Σύνταξης

theodorakis ioannis - university of thessaly

Αποστολή του περιοδικού «Αναζητήσεις στη Φυσική Αγωγή και τον Αθλητισμό» είναι η δημοσίευση πρωτότυπων εργασιών,που προάγουν τη γνώση και την έρευνα της αθλητικής επιστήμης.Το μάθημα της φυσικής αγωγής στο σχολείο, οι αθλητικές δραστηριότητες των μαθητών κατά τον ελεύθερο χρόνο τους, ο παιδικός και ο εφηβικός αθλητισμός, η άσκηση και ο αθλητισμός των ειδικών πληθυσμών, η άσκηση και η συμμετοχή σε φυσικές δραστηριότητες με σκοπό την υγεία, αλλά και ο αθλητισμός υψηλού επιπέδου, είναι μεταξύ των κυριότερων ενδιαφερόντων του περιοδικού. Σε όλα τα άρθρα δίνεται ιδιαίτερη έμφαση στην ανάπτυξη ιδεών μεταφοράς της γνώσης στην καθημερινή πρακτική εφαρμογή των πληθυσμών που ασκούνται. Η πρόσβαση στα τεύχη του περιοδικού είναι ελεύθερη μέσω του διαδικτύου. Τέλος το περιοδικό συμπεριλαμβάνεται σε διεθνείς βάσεις επιστημονικών περιοδικών.

Με τιμή
Γιάννης Θεοδωράκης