Τεύχη - Τόμος 6 - 2008 - Τεύχος 1

Η Επίδραση του Φύλου της Ηλικίας και της Ενόργανης Γυμναστικής στην

Ικανότητα της Δυναμικής Ισορροπίας σε Παιδιά

Πασχάλης Κυριαλάνης,1 Γιώργος Ντάλλας,2 Μαρία Μιχαλοπούλου,1 & Βασίλης Γούργουλης

1ΤΕΦΑΑ, Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης

2ΤΕΦΑΑ, Εθνικό Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών

Σκοπός της μελέτης ήταν η αξιολόγηση της δυναμικής ισορροπίας αθλητών και αθλητριών της Ενόργανης Αγωνιστικής Γυμναστικής (ΕΑΓ) και παιδιών που δεν ασχολούνται με κάποιο συγκεκριμένο άθλημα για να διαπιστωθεί η επίδραση του φύλλου, της ηλικίας και της άθλησης στην συγκεκριμένη ικανότητα. Στη μελέτη πήραν μέρος συνολικά 242 άτομα, εκ των οποίων 56 αθλητές και 56 αθλήτριες της ΕΑΓ αγωνιστικού επιπέδου και 65 αγό- ρια και 65 κορίτσια που δεν ασχολούνταν ιδιαίτερα με ένα άθλημα. Η μέτρηση και η αξιολόγηση της δυναμικής ισορροπίας πραγματοποιήθηκε με σταμπιλόμετρο. Αξιολογήθηκαν: ο χρόνος ισορροπίας κατά την ηρεμία και μετά από διέγερση του κέντρου ελέγχου της ισορροπίας για 1 λεπτό. Η διέγερση του κέντρου ελέγχου της ισορρο- πίας πραγματοποιήθηκε με την καρέκλα Barany. Σύμφωνα με τα αποτελέσματα της ανάλυσης διακύμανσης με επαναλαμβανόμενες μετρήσεις βρέθηκε ότι οι αθλητές και οι αθλήτριες της ΕΑΓ επέτυχαν σημαντικά υψηλότερες επιδόσεις στον χρόνο ισορροπίας, απ’ ότι τα αγόρια και τα κορίτσια της ομάδας ελέγχου (p< .05). Διαπιστώθηκε επίσης ότι δεν υπάρχουν σημαντικές διαφορές στην δυναμική ισορροπία κατά την ηρεμία και μετά από διέγερση (p>.05). Ως προς το φύλο διαπιστώθηκε ότι τα κορίτσια της ΕΑΓ πέτυχαν σημαντικά μεγαλύτερους χρόνους ισορροπίας (p<.05) απ’ ότι τα αγόρια. Στην ομάδα ελέγχου δεν διαπιστώθηκαν στατιστικά σημαντικές διαφορές μεταξύ των δύο φύλων (p>.05). Σημαντικές διαφορές μεταξύ των ηλικιών διαπιστώθηκαν μόνο στις αθλήτριες της ΕΑΓ (p<.05).

Λέξεις κλειδιά: δυναμική ισορροπία, ηρεμία, διέγερση, κέντρο ελέγχου ισορροπίας, ενόργανη αγωνιστική γυμναστική.