Τεύχη - Τόμος 6 - 2008 - Τεύχος 1

Η Επίδραση των Προσωπικών Στόχων κατά την Εκτέλεση Σέρβις στο Άθλημα της Πετοσφαίρισης

Χαράλαμπος Κρομμύδας, Χρήστος Μουζακίδης, & Αστέριος Πατσιαούρας

ΤΕΦΑΑ, Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας

Σκοπός της παρούσας έρευνας ήταν η εξέταση της επίδρασης των προσωπικών στόχων κατά την εκτέλεση σερβίς στο άθλημα της πετοσφαίρισης. Ογδόντα (n=80) αρχάριοι φοιτητές και φοιτήτριες (40 αγόρια και 40 κορίτσια), ηλικίας 19 ως 22 ετών (M=19.54, SD=0.79), συμμετείχαν εθελοντικά στην έρευνα. Το όργανο μέτρησης που χρησιμοποιήθηκε για την αξιολόγηση της απόδοσης ήταν ένα τεστ για σερβίς των Russel & Lange (1940) με συντελεστή αξιοπιστίας .84. Οι φοιτητές και οι φοιτήτριες χωρίστηκαν σε δύο ομάδες, πειρα- ματική ομάδα (n=40) και ομάδα ελέγχου (n=40), και εκτέλεσαν 20 σερβίς από πάνω. Μετά το δέκατο σερβίς τα άτομα της πειραματικής ομάδας αφού ενημερώθηκαν για την επίδοσή τους, καθόρισαν μόνοι τους γραπτά και προφορικά ένα προσωπικό στόχο βελτίωσης της αρχικής τους επίδοσης και εκτέλεσαν ξανά 10 σερ- βίς από πάνω, ενώ τα άτομα της ομάδας ελέγχου αφού ενημερώθηκαν για την επίδοσή τους εκτέλεσαν και αυτά 10 σερβίς από πάνω χωρίς όμως να θέσουν συγκεκριμένο στόχο βελτίωσης. Τα αποτελέσματα έδειξαν ότι η απόδοση της πειραματικής ομάδας ήταν σημαντικά καλύτερη μετά από την προσωπική ρύθμιση στόχου (p<.001). Επιπλέον, η ομάδα ελέγχου δεν κατόρθωσε να ενισχύσει την απόδοσή της στις τελευταίες δέκα δοκιμές (p>.05). Από τα αποτελέσματα φαίνεται ότι η βελτίωση της αθλητικής απόδοσης επηρεάζεται σημαντικά από τον καθορισμό προσωπικών στόχων.

Λέξεις κλειδιά: προσωπικοί στόχοι, σέρβις, πετοσφαίριση, απόδοση