Τεύχη - Τόμος 6 - 2008 - Τεύχος 1

Συμπεριφορές που Σχετίζονται με την Υγεία, Κοινωνικοί Παράγοντες και Διατροφικές Συνήθειες

Εφήβων σε μια Ελληνική Επαρχιακή Πόλη

Ιωάννα Τσαμίτα & Κωνσταντίνος Καρτερολιώτης

ΤΕΦΑΑ, Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών

Οι διατροφικές συνήθειες (ΔΣ) των εφήβων διαδραματίζουν σημαντικό ρόλο στη φυσική ανάπτυξη και εξέλιξη τους και επηρεάζονται από ορισμένους παράγοντες και από συμπεριφορές που σχετίζονται με την υγεία. Σκοπός της παρούσας μελέτης ήταν η εξέταση της σχέσης των ΔΣ 321 μαθητών και μαθητριών Λυκείου Χαλκίδας με ορι- σμένους κοινωνικούς παράγοντες, όπως το οικογενειακό εισόδημα, το μορφωτικό επίπεδο και οι ΔΣ των γονέων, καθώς και με ορισμένες συμπεριφορές που σχετίζονται με την υγεία, όπως η Φυσική Δραστηριότητα (ΦΔ), οι καθιστικές συνήθειες (ΚΣ), ο Δείκτης Μάζας Σώματος (ΔΜΣ), το κάπνισμα και η κατανάλωση αλκοόλ. Οι ΔΣ αξιολογήθηκαν με το «Food Frequency Questionnaire - FFQ» (Cavadini et al., 1999), η ΦΔ με το «Self Administered Physical Activity Checklist - SAPAC» (Sallis et al., 1996) και οι υπόλοιπες μεταβλητές με ερωτηματολόγια που συ- μπληρώθηκαν από τους μαθητές, τις μαθήτριες και τους γονείς. Στα αποτελέσματα παρατηρήθηκαν σημαντικές συ- σχετίσεις μεταξύ: (α) του οικογενειακού εισοδήματος των γονέων και της κατανάλωσης δημητριακών και φρούτων των μαθητών και μαθητριών, (β) του μορφωτικού επιπέδου των γονέων και της κατανάλωσης γαλακτοκομικών των μαθητών και μαθητριών, (γ) της κατανάλωσης ανθυγιεινών τροφών των γονέων και της κατανάλωσης ανθυγιεινών τροφών των μαθητών και μαθητριών και (δ) των εξεταζόμενων συμπεριφορών και της κατανάλωσης ορισμένων ομάδων τροφίμων. Συμπερασματικά, οι ΔΣ των Ελλήνων μαθητών και μαθητριών Λυκείου που ζουν στην επαρχία έχουν σχέση με παράγοντες και συμπεριφορές που σχετίζονται με την υγεία, οι οποίοι θα πρέπει να ληφθούν υπόψη στο σχεδιασμό παρεμβατικών προγραμμάτων ενθάρρυνσης και παρακίνησης των μαθητών και μαθητριών προς τις υγιεινές ΔΣ.

Λέξεις κλειδιά: υγιεινή διατροφή, φυσική δραστηριότητα, κάπνισμα, αλκοόλ, μαθητές και μαθήτριες Λυκείου