Σκοπός

iPadΤο ηλεκτρονικό περιοδικό «Αναζητήσεις στη Φυσική Αγωγή και τον Αθλητισμό», δημοσιεύει εργασίες μόνο μετά από αξιολόγηση με σύστημα κριτών. Ο σκοπός του είναι η διάδοση της γνώσης, της έρευνας, και των πρακτικών εφαρμογών στο μάθημα της φυσικής αγωγής στο σχολείο, στις αθλητικές δραστηριότητες των μαθητών κατά τον ελεύθερο χρόνο τους, στον παιδικό και εφηβικό αθλητισμό, στην άσκηση και τον αθλητισμό σε ειδικούς πληθυσμούς, όπως επίσης και στον αθλητισμό υψηλού επιπέδου.

Στο περιοδικό δημοσιεύονται εργασίες ερευνητικές και εκτεταμένης επισκόπησης ή πρακτικών εφαρμογών, που εντάσσονται σε τρεις περιοχές:

• Σχολική Φυσική Αγωγή: θέματα που αφορούν στο μάθημα της Φυσικής Αγωγής στο σχολείο, σε όλες τις βαθμίδες, από το νηπιαγωγείο μέχρι το λύκειο.
  • Άσκηση και Αναψυχή: θέματα που αφορούν στην προαγωγή της υγείας και της ποιότητας ζωής μέσα από την άσκηση και τη φυσική δραστηριότητα, καθώς και θέματα που αφορούν στην αναψυχή και την οργάνωση και διοίκηση του αθλητισμού.
  • Αθλητισμός: θέματα που αφορούν στην αγωνιστική απόδοση σε ατομικά και ομαδικά αθλήματα.

Δημοσιεύονται ακόμη εργασίες πρακτικών εφαρμογών, που εντάσσονται στην περιοχή Σχολική Φυσική Αγωγή.

Οι εργασίες που υποβάλλονται για δημοσίευση στο περιοδικό θα πρέπει να ακολουθούν τις οδηγίες συγγραφής του APA 5th ed. και τις οδηγίες συγγραφής του περιοδικού. Εργασίες που δεν έχουν τη σωστή δομή ανάλογα με την κατηγορία τους (ερευνητικές, επισκόπησης ή πρακτικών εφαρμογών), δεν υποβάλλονται στη διαδικασία κρίσης.