Τεύχη - Τόμος 6 - 2008 - Τεύχος 1

Η Σχέση του Σωματικού Βάρους, του Βαθμού Ενασχόλησης με την Άσκηση και της Σωματικής Κάθεξης,

με την Εικόνα του Σώματος σε Κορίτσια Ηλικίας 15-25 Ετών

Αικατερίνη Μπενέτου, Γεωργία Κωφού, Βασιλική Ζήση, & Γιάννης Θεοδωράκης

ΤΕΦΑΑ, Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας

Σκοπός της παρούσας έρευνας, ήταν να εξετάσει τη σχέση μεταξύ του σωματικού βάρους και του βαθμού ενασχόλησης με την άσκηση με τη σωματική κάθεξη και την εικόνα του σώματος, σε δείγμα εφήβων και νεα- ρών γυναικών. Το δείγμα αποτέλεσαν 150 κορίτσια, ηλικίας 15-25 ετών (ΜΟ=19.96, ΤΑ=2.77). Τα ερωτηματολόγια που χρησιμοποιήθηκαν για την συλλογή των απαιτούμενων πληροφοριών ήταν το ερωτηματολόγιο «Άσκηση κατά τον Ελεύθερο Χρόνο» (Godin & Shephard, 1985), η κλίμακα σωματικής κάθεξης (Tucker, 1981; Θεοδωράκης κ.ά., 1990) και η κλίμακα της εικόνας του σώματος (Θεοδωράκης, 1999). Το σωματικό βάρος αντικατοπτρίστηκε από το Δείκτη Μάζας Σώματος (ΔΜΣ), που υπολογίστηκε από την προσωπική αναφορά του βάρους και ύψους των συμμετεχόντων. Σύμφωνα με τα αποτελέσματα, τα άτομα που είχαν μικρότερο ΔΜΣ ήταν περισσότερο ικανοποιημένα από την εικόνα του σώματος τους (p<.05). Η συμμετοχή στον αθλητισμό και η άσκηση κατά τον ελεύθερο χρόνο συνέβαλλε σε θετικότερες στάσεις προς το σώμα και την εξωτερική εμφάνιση, ό- πως αξιολογήθηκε από την κλίμακα σωματικής κάθεξης (p<.05). Για την εικόνα του σώματος οι αντίστοιχες διαφορές ήταν εμφανείς, αλλά όχι στατιστικά σημαντικές. Συμπερασματικά, είναι απαραίτητος ο εντοπισμός όλων των παραγόντων που συμβάλλουν στη διαμόρφωση υγιεινών συνηθειών και η ενίσχυση αυτών με στοχευμένες πα- ρεμβάσεις στο σχολείο ή και έξω απ’ αυτό, όπως για παράδειγμα η εφαρμογή κατάλληλων προγραμμάτων αγωγής υγείας και η τακτική σωματική άσκηση ή φυσική δραστηριότητα.

Λέξεις κλειδιά: εικόνα σώματος, σωματική κάθεξη, σωματικό βάρος, άσκηση, εφηβεία.