Τεύχη - Τόμος 6 - 2008 - Τεύχος 2

Παράγοντες που Επηρεάζουν Ανασταλτικά την Ανάμειξη σε Δραστηριότητες Παραδοσιακού Χορού

Νικόλαος Δ. Θεοδωράκης,1 Κωσταντίνος Αλεξανδρής,2 Καλλιόπη Πανοπούλου,1 & Συμεών Π. Βλαχόπουλος1

1ΤΕΦΑΑ Σερρών, Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης

2ΤΕΦΑΑ, Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης

Σκοπός της εργασίας ήταν η εξέταση των ψυχομετρικών ιδιοτήτων της κλίμακας των «Ανασταλτικών Παρα- γόντων Αναψυχής» (Alexandris & Caroll, 1997) και η διερεύνηση του ρόλου των ανασταλτικών παραγόντων στα επίπεδα ανάμειξης συμμετεχόντων σε οργανωμένα προγράμματα παραδοσιακού χορού. Για τη διερεύνηση των ανασταλτικών παραγόντων και των επιπέδων ανάμειξης χρησιμοποιήθηκαν η κλίμακα των «Ανασταλτικών Παραγόντων Αναψυχής» (Alexandris & Carroll, 1997) και η ελληνική έκδοση της κλίμακας «Ανάμειξης στην Ανα- ψυχή» (Kyle, Graefe, Manning, & Bacon, 2003). Τα αποτελέσματα επιβεβαίωσαν την παραγοντική δομή και την εσωτερική συνοχή των ερωτημάτων της κλίμακας των «Ανασταλτικών Παραγόντων Αναψυχής». Επίσης, βρέθηκε ότι οι ανασταλτικοί παράγοντες προβλέπουν ένα στατιστικά σημαντικό ποσοστό των επιπέδων ανάμειξης σε δραστηριότητες παραδοσιακού χορού. Γενικά φαίνεται ότι οι ανασταλτικοί παράγοντες παίζουν ένα σημαντικό ρόλο στην πρόβλεψη των επιπέδων ανάμιξης σε δραστηριότητες παραδοσιακού χορού.

Λέξεις κλειδιά: Ανάμειξη, Επιβεβαιωτική Παραγοντική Ανάλυση, Παραδοσιακός Χορός