Τεύχη - Τόμος 6 - 2008 - Τεύχος 3

Η Επίδραση ενός Συστήματος Διαχείρισης Μαθημάτων Ασύγχρονης Εκπαίδευσης στην Εκμάθηση ενός Προγράμματος Λογιστικών Φύλλων στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση

Νικόλαος Βερναδάκης, Ελένη Ζέτου, Μαρία Γιαννούση, Παναγιώτης Αντωνίου, & Ευθύμης Κιουμουρτζόγλου

Τμήμα Επιστήμης Φυσικής Αγωγής & Αθλητισμού, Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης.

Σκοπός αυτής της έρευνας ήταν να εξετάσει την αποτελεσματικότητα της χρήσης ενός ασύγχρονου συστήματος δι- αχείρισης μαθημάτων ως συμπλήρωμα στην παραδοσιακή μέθοδο διδασκαλίας για τη μάθηση ενός προγράμματος λογιστικών φύλλων (MS Excel 2003). Οι συμμετέχοντες ήταν 163 πρωτοετείς φοιτητές φυσικής αγωγής, που τυχαία κα- τανεμήθηκαν σε μια από τις δύο ομάδες διδασκαλίας: α) παραδοσιακή μέθοδος διδασκαλίας (ΠΜΔ) και β) συνδυασμένη μέθοδος διδασκαλίας (ΣΜΔ). Σε κάθε ομάδα αφιερώθηκαν πέντε 95-λεπτες περίοδοι διδασκαλίας. Κάθε περίοδος χωρίστηκε σε 4 τμήματα: α) 5 λεπτά σύντομη περιγραφή των βασικών σημείων μάθησης, β) 40 λεπτά διάλεξη στο διδακτέο αντικείμενο, γ) 45 λεπτά εποικοδομητικές δραστηριότητες και δ) 5 λεπτά ανασκόπηση των βασικών σημείων μά- θησης. Η ΠΜΔ μάθαινε το πρόγραμμα λογιστικών φύλλων με τον διδάσκοντα στην αίθουσα, ενώ η ΣΔΜ μάθαινε το ίδιο πρόγραμμα συνδυάζοντας την ΠΜΔ και το ασύγχρονο σύστημα διαχείρισης μαθημάτων E-Class. Στην αρχή και στο τέλος της έρευνας οι φοιτητές συμπλήρωσαν μια δοκιμασία γνώσης 18 ερωτήσεων πολλαπλής επιλογής. Ανάλυση διακύμανσης διπλής κατεύθυνσης με επαναλαμβανόμενες μετρήσεις στον τελευταίο παράγοντα (Two Way Repeated Measures ANOVA) χρησιμοποιήθηκε για να προσδιοριστούν οι διαφορές μεταξύ των ομάδων (ΠΜΔ & ΣΜΔ) και με- ταξύ των μετρήσεων (αρχική & τελική) για τη δοκιμασία γνώσης. Τα αποτελέσματα έδειξαν ότι δεν υπήρχαν σημαντικές διαφορές μεταξύ των ομάδων όσον αφορά τη δοκιμασία γνώσης. Συμπερασματικά, η χρήση ενός ασύγχρονου συ- στήματος διαχείρισης μαθημάτων μπορεί να είναι ένα αποτελεσματικό μέσο διδασκαλίας και μάθησης προγραμμάτων λογιστικών φύλλων, σε συνδυασμό με τους παραδοσιακούς τρόπους διδασκαλίας.

Λέξεις κλειδιά: διαδίκτυο, σύστημα διαχείρισης μαθημάτων, ασύγχρονες ηλεκτρονικές πλατφόρμες, ηλεκτρονική μάθηση.