Τεύχη - Τόμος 7 - 2009 - Τεύχος 1

H Επίδραση της Προπόνησης Αντισφαίρισης στην Οστική Πυκνότητα Νεαρών Ενηλίκων

Κωνσταντίνος Κορώνας1, Βασίλειος Κορώνας1, Αλέξανδρος Μαββίδης2,

Κωνσταντίνος Μάντης2, & Ιωάννης Αθαναηλιδης2

1Τομέας Φυσικής Δραστηριότητας και Αναψυχής, ΤΕΦΑΑ, Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης

2ΤΕΦΑΑ, Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης

Η παρούσα μελέτη σχεδιάστηκε για να εκτιμήσει την επίδραση της προπόνησης αντισφαίρισης στην οσ- τική πυκνότητα της οσφυϊκής μοίρας της σπονδυλικής στήλης και του μηριαίου αυχένα σε άνδρες και γυνα- ίκες, που βρίσκονται ακόμη στο στάδιο κορύφωσης της οστικής πυκνότητας. Στην έρευνα συμμετείχαν 6 άν- δρες και 14 γυναίκες με μέσο όρο ηλικίας 21 έτη (ΤΑ=0.89 και 1.11 αντίστοιχα). Ο μέσος όρος Δείκτη Μάζας Σώματος για τους άνδρες ήταν 23.22 (ΤΑ=1.17) και για τις γυναίκες 21.01 (ΤΑ=2.37). Η μέθοδος που χρησι- μοποιήθηκε για την μέτρηση της οστικής πυκνότητας ήταν η D.X.A (Dual X-ray – Absorptiometry, διπλή αποροφησιομέτρηση ακτίνων Χ) και μετρήθηκε η οστική πυκνότητα στις περιοχές της οσφυϊκής μοίρας της σπονδυλικής στήλης (L1 – L4) και του αυχένα του μηριαίου οστού. Οι μεταβολές στις παραπάνω μεταβλητές, πριν και μετά την παρέμβαση, εκτιμήθηκαν με μη παραμετρικά τεστ, ξεχωριστά στο σύνολο του δείγματος και ξεχωριστά για κάθε φύλο. Οι μsεταβολές αυτές ήταν διαφορετικές σε σχέση με τα δύο φύλα. Συγκεκριμέ- να, οι γυναίκες βελτιώθηκαν σημαντικά και στις δύο μετρηθείσες περιοχές (p<.01), ενώ οι άνδρες βελτιώθη- καν σημαντικά μόνον στην οστική πυκνότητα της οσφυϊκής μοίρας της σπονδυλικής στήλης (p<.05). Παρά το γεγονός ότι δεν παρατηρήθηκε αύξηση της οστικής πυκνότητας των ανδρών και στις δύο περιοχές, τα δε- δομένα δείχνουν ότι η άσκηση με την αντισφαίριση είναι ικανή να επιφέρει βελτίωση της οστικής πυκνότη- τας. Στη συζήτηση δίνονται ερμηνείες για τις διαφορές που παρουσιάζει η προπόνηση αντισφαίρισης στην επίδραση της οστικής πυκνότητας των δύο φύλων.

Λέξεις κλειδιά: Αντισφαίριση, οστική πυκνότητα, σπονδυλική στήλη, μηριαίος αυχένας