Τεύχη - Τόμος 7 - 2009 - Τεύχος 1

Εγκυρότητα και Αξιοπιστία του Ερωτηματολόγιου της Ασάφειας Ρόλων στον Ελληνικό Αθλητισμό

Γεώργιος Καραμουσαλίδης1, Κωνσταντίνος Λαπαρίδης1, Χρήστος Γαλαζούλας2 & Ευάγγελος Μπεμπέτσος1

1ΤΕΦΑΑ Κομοτηνής, Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης

2ΤΕΦΑΑ Θεσσαλονίκης, Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης

Σκοπός της έρευνας ήταν να διερευνηθεί η χρήση του ερωτηματολογίου της Ασάφειας Ρόλων (Role Ambiguity Scale, Beauchamp et al., 2002) στον Ελληνικό αθλητισμό, εξετάζοντας τη δομική εγκυρότητα και αξιοπιστία του. Το ερωτηματολόγιο καθορίζει πόσο ξεκάθαροι και σαφείς είναι οι επιθετικοί και αμυντικοί ρόλοι, στους αθλητές και αθλήτριες ομαδικών αγωνισμάτων, που ανατίθενται από τους προπονητές τους. Το δείγμα αποτελούνταν από 411 αθλητές και αθλήτριες καλαθοσφαίρισης, πετοσφαίρισης χειροσφαίρισης και ποδοσφαίρου. Έγινε έλεγχος αξιοπιστίας διαπιστώνοντας ικανοποιητικούς δείκτες Cronbach’s alpha από .76 έως .86, καθώς και θετικές συσχετίσεις τόσο μεταξύ των παραγόντων στην επίθεση όσο και στην άμυνα. Παράλληλα, μέσω της επιβεβαιωτικής παραγοντικής ανάλυσης, διαπιστώθηκαν οι εξής τέσσερις παράγοντες : Σκοπός των υποχρεώσεων, Συμπεριφορά ρόλων, Αξιολόγηση ρόλων και Συνέπειες ρόλων. Συμπερασματικά, τα αποτελέσματα επιβεβαίωσαν τη δομική εγκυρότητα του ερωτηματολογίου στον Ελληνικό αθλητισμό.

Λέξεις κλειδιά: Ασάφεια Ρόλων, αμυντικά - επιθετικά καθήκοντα, ομαδικά αγωνίσματα