Τεύχη - Τόμος 7 - 2009 - Τεύχος 1

Αλτική Ικανότητα, Αντιδραστική Δύναμη και Ανθρωπομετρικά Χαρακτηριστικά Νεανίδων Αθλητριών Πετοσφαίρισης Υψηλού Επιπέδου

Κώστας Σωτηρόπουλος1, Ηλίας Σμήλιος1, Μάριος Χρίστου1,2, Άγγελος Σπαΐας1,

Ελένη Δούδα1 & Σάββας Π. Τοκμακίδης1

1ΤΕΦΑΑ, Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης, Κομοτηνή, Ελλάς

2Τμήμα Επιστημών Ζωής & Υγείας, Πανεπιστήμιο Λευκωσίας, Κύπρος

Στην πετοσφαίριση, η αλτική ικανότητα σε συνδυασμό με τις σωματικές διαστάσεις και αναλογίες, απο- τελούν παραμέτρους που καθορίζουν την επίδοση. Σκοπός της μελέτης αυτής ήταν η μέτρηση ορισμένων ανθρωπομετρικών χαρακτηριστικών της αλτικής ικανότητας και της αντιδραστικής δύναμης σε νεάνιδες αθλήτριες πετοσφαίρισης, μέλη εθνικών ομάδων των Βαλκανικών χωρών και η διερεύνηση πιθανών διαφο- ρών μεταξύ των αθλητριών, ως προς τη χώρα προέλευσης και ως προς την ειδικότητα που αγωνίζονταν, σύμφωνα με την τακτική της ομάδας τους. Ογδόντα έξι αθλήτριες (15.5-18.5 ετών), από την Ελλάδα (ΕΛΛ, n=21), τη Βουλγαρία (ΒΟΥΛ, n=21), τη Σερβία (ΣΕΡ, n=21), τη Μολδαβία (ΜΟΛ, n=21), την Τουρκία (ΤΟΥΡ, n=21) και τη Ρουμανία (ΡΟΥ, n=21), αξιολογήθηκαν ως προς τη σωματική μάζα, το λίπος, το ύψος, το δείκτη σωματικής μάζας (ΒΜΙ) και ως προς την αντιδραστική δύναμη και την αλτική ικανότητα, με τα άλματα από ημικάθισμα, με ταλάντευση χωρίς και με αιώρηση των χεριών και με το άλμα πτώσης από ύψος 40cm. Τα αποτελέσματα έδειξαν ότι, στο σωματικό λίπος η ΕΛΛ και ΡΟΥ είχαν υψηλότερες τιμές (p<.05) από τις ΜΟΛ και ΒΟΥΛ. Οι κεντρικές μπλοκέρ (Κ) ήταν υψηλότερες (p<.01) από τις πασαδόρους (Π), τις ακραίες επιθετι- κές (Α) και τις λίμπερο (Λ). Οι διαγώνιες (Δ) ήταν υψηλότερες (p<.01) από τις Π και τις Λ, ενώ οι Α ήταν υ- ψηλότερες (p<.01) από τις Λ. Στο ΔΣΜ δεν υπήρξαν διαφορές (p>.05) μεταξύ των ομάδων και των ειδικοτή- των, ενώ στη ΣΜ οι Κ είχαν υψηλότερες τιμές (p<.05) από τις Α, Π και τις Λ. Στα άλματα με ταλάντευση, από ημικάθισμα και μετά από πτώση από ύψος 40cm, η ΤΟΥΡ είχε υψηλότερη επίδοση από τις ΕΛΛ και ΒΟΥΛ, ενώ στο άλμα με ταλάντευση και αιώρηση των χεριών είχε υψηλότερη επίδοση (p<.05) από τις ΕΛΛ, ΒΟΥΛ και ΜΟΛ. Στην αντιδραστική δύναμη, οι ΣΕΡ και TOYΡ είχαν υψηλότερες τιμές από τις ΕΛΛ και BΟΥΛ (p<.05), ενώ η TOYΡ παρουσίασε υψηλότερη επίδοση και από τη ΡΟΥΜ (p<.05). Ο περιοδικός έλεγχος των σωματικών χαρακτηριστικών και του επιπέδου των διαφόρων παραμέτρων της φυσικής κατάστασης, αποτε- λεί χρήσιμο εργαλείο για την επιλογή και τη βελτίωση των προπονητικών προγραμμάτων, συμβάλλοντας στην καλύτερη αξιοποίηση των αθλητριών αναπτυξιακής ηλικίας.

Λέξεις κλειδιά: πετοσφαίριση, νεάνιδες, κατακόρυφο άλμα, αντιδραστική δύναμη, σύσταση σώματος, σωματικό ανάστημα.