Τεύχη - Τόμος 7 - 2009 - Τεύχος 3

Η Ελλάδα ως Μόνιμος Τόπος Τέλεσης των Ολυμπιακών Αγώνων.Oι Προτάσεις του Κωνσταντίνου Καραμανλή

Ευάγγελος Αλμπανίδης1, Robert Barney2, & Νικόλαος Χούτας

1Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης, 2Western Ontario University

Σκοπός της παρούσας μελέτης ήταν να συγκεντρώσει και να επεξεργαστεί τα δεδομένα που σχετίζονται με τις ελληνικές προτάσεις για έναν μόνιμο τόπο τέλεσης των Ολυμπιακών Αγώνων που υποβλήθηκαν από τον Κωνσταντίνο Καραμανλή το 1976 και το 1980. Διερευνήθηκαν οι συνθήκες που προκάλεσαν την υποβολή των προτάσεων αυτών καθώς και την αποδοχή την οποία γνώρισαν από τον πολιτικό κόσμο και το διεθνή τύπο. Ως πηγές χρησιμοποιήθηκαν αρχεία του Κωνσταντίνου Καραμανλή και του μέλους της Διεθνούς Ολυμπιακής Επιτροπής (Δ.Ο.Ε.) James Worral, αρχεία ή Πρακτικά Συνόδων της Δ.Ο.Ε. και ένας σημαντικός αριθμός δημοσιευμάτων της εποχής. Η αντιπαράθεση ανάμεσα στις δυο υπερδυνάμεις και τα επαναλαμβανόμενα μποϋκοτάζ προκάλεσαν ουσιαστικά την υποβολή των προτάσεων. Η δεύτερη πρόταση του Κ. Καρα- μανλή to 1980 ήταν καλύτερα σχεδιασμένη και ουσιαστικότερη καθώς πρότεινε μια συγκεκριμένη τοποθεσία η οποία στην πραγματικότητα θα αποκτούσε έναν ουδέτερο και απαραβίαστο χαρακτήρα. Οι Η.Π.Α. φαίνεται ότι εκμεταλλεύτηκαν την ιδέα του μόνιμου τόπου το 1980 με σκοπό να εμφανισθούν παγκοσμίως ότι έχουν να παρουσιάσουν μια εναλλακτική πρόταση σχετικά με το μέλλον των Αγώνων και ουσιαστικά παρα- κίνησαν τον Κ. Καραμανλή να υποβάλλει εκ νέου την πρότασή του.

Λέξεις κλειδιά: Ολυμπιακοί Αγώνες, Κωνσταντίνος Καραμανλής, Mόνιμος τόπος τέλεσης, Juan Antonio Samaranch