Τεύχη - Τόμος 7 - 2009 - Τεύχος 3

Βιοκινητική Ανάλυση και Αξιολόγηση των Στοιχείων Τεχνικής των Τελευταίων Διασκελισμών,του Πατήματος και της Απογείωσης Εφήβων Αθλητών και Αθλητριών του Άλματος σε Μήκος

Βασίλειος Πανουτσακόπουλος, Γεώργιος Παπαϊακώβου, & Ηρακλής A. Κόλλιας

Εργαστήριο Βιοκινητικής, ΤΕΦΑΑ, Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης

Σκοπός της παρούσας εργασίας ήταν να παρουσιάσει τα κινηματικά χαρακτηριστικά των τελευταίων διασκελισμών, του πατήματος και της απογείωσης εφήβων αθλητών και αθλητριών του άλματος σε μήκος. Μία ψηφιακή JVC GR-DVL 9600EG βιντεοκάμερα (συχνότητα δειγματοληψίας: 100πεδία/sec) χρησιμοποιήθηκε για την καταγραφή των τελευταίων δύο διασκελισμών, του πατήματος και της απογείωσης των συμμετεχόντων στον τελικό του άλματος σε μήκος του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Εφήβων-Νεανίδων του 2008. Τα κινηματικά χαρακτηριστικά εξήχθησαν με 2D-DLT ανάλυση, ενώ τα στοιχεία τεχνικής αξιολογήθηκαν χρησιμοποιώντας το Φυλλάδιο Αξιολόγησης Τεχνικής του Tidow (1989). Η σύγκριση μεταξύ των Εφή- βων και των Νεανίδων αναφορικά με τις κινηματικές παραμέτρους του άλματος πραγματοποιήθηκε με τον παραμετρικό έλεγχο Student’s T-Test για ανεξάρτητα δείγματα και με μέθοδο ανάλυσης παραγόντων Principal Components Analysis με περιστροφή Varimax (Πανουτσακόπουλος και συν., 2007). Από τα αποτελέσματα φάνηκε ότι οι άλτες εκτέλεσαν το άλμα με στατιστικά σημαντικά (p<.05) υψηλότερες τιμές στις πα- ραμέτρους που καθορίζουν την τροχιά του Κέντρου Μάζας Σώματος κατά την πτήση (γωνία απογείωσης, ταχύτητα απογείωσης και ύψος απογείωσης) σε σχέση με τις άλτριες. Από την επεξεργασία των κινηματικών παραμέτρων με τη μέθοδο ανάλυσης παραγόντων φάνηκε ότι οι εξεταζόμενες άλτριες υστέρησαν κυρίως στις τιμές των παραμέτρων που σχετίζονται με τον κατακόρυφο άξονα (π.χ. κατακόρυφη ταχύτητα απογείωσης). Επίσης, οι Νεάνιδες παρουσίασαν στατιστικά σημαντικά (p<.05) περισσότερα λάθη στα κριτήρια τεχνικής που αξιολογήθηκαν. Συμπερασματικά, η εκτέλεση του άλματος σε μήκος από έφηβους άλτες και άλτριες υπολείπεται ποσοτικά και ποιοτικά συγκριτικά με ενήλικες αθλητές και αθλήτριες. Κατά συνέπεια, προτείνεται η βελτίωση της τεχνικής τους ανάλογα με το βαθμό ανάπτυξης των ικανοτήτων φυσικής κατάστασης.

Λέξεις κλειδιά: 2D-DLT ανάλυση, ανάλυση παραγόντων, αξιολόγηση τεχνικής, αναπτυξιακές ηλικίες, νεαροί αθλητές,διαφορές φύλου.