Τεύχη - Τόμος 7 - 2009 - Τεύχος 3

Στυλιανή Χρόνη1 & KariFasting2

ΤΕΦΑΑ,Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας

2NorwegianSchool of Sport Sciences,Norway

Αυτό το άρθρο παρουσιάζει στοιχεία από μια μεγαλύτερη μελέτη που εξέτασε τις έμφυλες σχέσεις στον αθλητισμό. Ο κύριος σκοπός αυτού του άρθρου είναι να διερευνηθούν τα βιώματα σεξουαλικής παρενόχλησης από άνδρες σε Ελληνίδες που συμμετέχουν σε διάφορα επίπεδα του αθλητισμού. Τριακόσιες-οκτώ γυνα- ίκες (ΜΟ ηλικίας = 21.45) που δραστηριοποιούνται στο διεθνές, στο εθνικό αγωνιστικό επίπεδο και ως συστηματικά αθλούμενες, συμμετείχαν στη μελέτη. Τα αποτελέσματα δείχνουν ότι 72% των αθλητριών και αθ- λούμενων ανάφερε εμπειρίες σεξουαλικής παρενόχλησης από άνδρες εντός και εκτός του αθλητισμού. Οι παρενοχλήσεις από άνδρες εντός αθλητισμού δε διέφεραν στατιστικά με βάση το επίπεδο εμπειρίας των αθλητριών, ενώ οι παρενοχλήσεις από άνδρες εκτός αθλητικού χώρου διέφεραν σημαντικά. Πιο συγκεκριμένα, οι αθλούμενες ανέφεραν περισσότερα βιώματα από άνδρες εκτός αθλητικού χώρου (p < .05) συγκριτικά με τις αθλήτριες εθνικού και διεθνές επιπέδου. Η μορφή σεξουαλικής παρενόχλησης που αναφέρθηκε συχνότερα από τις συμμετέχουσες ήταν ‘τα επαναλαμβανόμενα ανεπιθύμητα σεξουαλικά υπονοούμενα, βλέμματα, σχόλια, αστεία, κ.λπ.’. Tα ευρήματα της έρευνας ερμηνεύονται με βάση την ιεραρχία των φύλων, τους ισχύοντες νόμους περί ισότητας των δυο φύλων και σεξουαλικής παρενόχλησης.

Λέξεις κλειδιά: Σεξουαλική παρενόχληση, αθλήτριες, αθλούμενες, Ελλάδα