Τεύχη - Τόμος 9 - 2011 - Τεύχος 1

Συγκριτική Μελέτη Δυο Περιοδικών Προγραμμάτων στη Βελτίωση της Μεγίστης Δύναμης Νεαρών Σπουδαστών Ανωτάτου Στρατιωτικού Εκπαιδευτικού Ιδρύματος

Δημήτριος Σούλας1, Πέτρος Μπίλιος2, Βασίλειος Γεροδήμος1, Κωνσταντίνα Καρατράντου,1

& Κυριάκος Ταξιλδάρης3

1Τμήμα Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού, Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας

2Σχολή Ικάρων

3Τμήμα Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού, Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης

Σκοπός της παρούσας μελέτης ήταν να διερευνηθεί η αποτελεσματικότητα της γραμμικής και της ημερήσιας μη γραμμικής περιοδικότητας στη βελτίωση της μέγιστης δύναμης νεαρών Σπουδαστών Ανώτατου Στρατιωτικού Εκπαιδευτικού Ιδρύματος (Α.Σ.Ε.Ι). Το δείγμα αποτέλεσαν 45 άνδρες (18-22 ετών), οι οποίοι χωρίστηκαν σε τρεις ομάδες: της γραμμικής περιοδικότητας (ΓΠ), της ημερήσιας μη γραμμικής περιοδικότητας (ΗΜΓΠ) και της ομάδας ελέγχου (ΟΕ). Η ομάδα ΓΠ ακολούθησε ένα πρόγραμμα παρέμβασης οκτώ εβδομάδων, με συχνότητα προπόνησης τρεις φορές την εβδομάδα και ανά δύο εβδομάδες μείωνε τις επαναλήψεις (10-4) και αύξανε την ένταση (70-90% 1RM). Η ομάδα ΗΜΓΠ ακολούθησε το ίδιο γενικό μοντέλο προπόνησης, σχετικά ίσης ποσότητας και έντασης με την ομάδα ΓΠ, ενώ άλλαζε σε ημερήσια βάση τις επαναλήψεις (15-2) και την ένταση (60-95% 1RM). Πριν και αμέσως μετά το πέρας του προγράμματος παρέμβασης μετρήθηκαν η σωματική μάζα, η σύσταση μάζας σώματος και η μέγιστη δύναμη των άνω άκρων των συμμετεχόντων. Για τη στατιστική επεξεργασία των αποτελεσμάτων χρησιμοποιήθηκε ανάλυση διακύμανσης με δυο παράγοντες (ομάδα X χρόνος) με επαναλαμβανόμενες μετρήσεις στον παράγοντα «χρόνο» και η ανάλυση του Tukey, όπου αυτή ήταν απαραίτητη. Από την επεξεργασία των αποτελεσμάτων διαπιστώθηκε στατιστικά σημαντική αλληλεπίδραση των παραγόντων «ομάδα» και «χρόνος» στη δοκιμασία της μέγιστης δύναμης (p<.01). Οι ομάδες ΓΠ και ΗΜΓΠ παρουσίασαν σημαντική αύξηση της μέγιστης δύναμης 8.1% και 10.8%, αντίστοιχα. Επιπρόσθετα, τόσο στη σωματική μάζα όσο και στο σωματικό λίπος παρατηρήθηκε στατιστικά σημαντική μείωση σε όλες τις ομάδες (p<.01). Συγκρίνοντας την αποτελεσματικότητα των δύο προγραμμάτων περιοδικότητας, φαίνεται ότι τόσο η γραμμική όσο και η ημερήσια μη γραμμική περιοδικότητα είναι εξίσου αποτελεσματικές στη βελτίωση της μέγιστης δύναμης των άνω άκρων ενήλικων ανδρών.

Λέξεις κλειδιά: 1 μέγιστη επανάληψη, προπόνηση αντιστάσεων, περιοδικότητα