Τεύχη - Τόμος 1 -2003 - Τεύχος 1
Ερευνητική εργασία Αθλητισμός
Η ΕΠΙΔΡΑΣΗ ΤΗΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΤΩΝ ΚΑΝΟΝΙΣΜΩΝ ΣΤΗ ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ ΤΟΥ ΣΚΟΡ ΣΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΤΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ ΠΑΡΑΛΙΑΣ
  Γιώργος Γιάτσης1 & Ελένη Zέτου2
1ΤΕΦΑΑ, Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης
2ΤΕΦΑΑ, Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης
Δημοσιεύτηκε: 15 Φεβρουαρίου 2003
© Αναζητήσεις στη Φυσική Αγωγή και τον Αθλητισμό (2003), 1, 43-48.

Σκοπός αυτής της μελέτης ήταν να ερευνήσει κατά πόσο οι αλλαγές στο παιχνίδι της πετοσφαίρισης παραλίας μετά την εφαρμογή των νέων κανονισμών, επηρέασαν τη διακύμανση του σκορ. Καταγράφηκαν η συνολική διάρκεια του παιχνιδιού και ο αριθμός των σετ, 149 παιχνιδιών του Ελληνικού πρωταθλήματος για την περίοδο του 1998 (ΕOΠE98), 302 παιχνίδια του παγκόσμιου πρωταθλήματος για την περίοδο του 1998 (FIVB98), 114 παιχνίδια του Ελληνικού πρωταθλήματος (ΕOΠE01) και 308 παιχνίδια του παγκόσμιου πρωταθλήματος (FIVB01) για την περίοδο του 2001. Το 1998 τα πρωταθλήματα γινόταν με το σύστημα των αλλαγών (side out=SO) στους 15 πόντους και το 2001 με το σύστημα της συνεχούς καταμέτρησης πόντων (rally point system=RS), με δυο νικηφόρα σετ στους 21 πόντους και το “tiebreak” στους 15 πόντους. Τα αποτελέσματα έδειξαν ότι στα παιχνίδια των 15 πόντων του ΕOΠE98, το 16% έληγε με διαφορά δυο πόντων, οι ηττημένοι έπαιρναν κατά μέσο όρο 9 πόντους (sd=3.37) και στο FIVB98 το 12,3% έληγε με διαφορά δυο πόντων και οι ηττημένοι έπαιρναν κατά μέσο όρο 8,40 πόντους (sd=3.46). Μετά την αλλαγή του συστήματος καταγραφής πόντων, στο ΕOΠE01 το 34,9% των παιχνιδιών και το 35,2% της FIVB01 αντίστοιχα, έληγε με σκορ 2-1 σετ, το 28,1% των σετ έληγε με διαφορά δυο πόντων, ενώ το 59% των παιχνιδιών είχε σετ με διαφορά δυο πόντων. Συνολικά το 50% των παιχνιδιών είχαν σετ με διαφορά δυο πόντων, ενώ το 35% των σετ έληγε με διαφορά δυο πόντων. Από τα αποτελέσματα φαίνεται ότι με το σύστημα της συνεχούς καταμέτρησης, τα παιχνίδια στο σύνολό τους έγιναν πιο συναρπαστικά κατά 20-25% περίπου, ενώ αν υποτεθεί ότι ένα συναρπαστικό σετ μπορεί να χαρακτηρίσει το παιχνίδι συναρπαστικό, το ποσοστό αυτό αυξάνεται κατά 40-45% περίπου. Συμπερασματικά η αλλαγή της καταμέτρησης πόντων βοήθησε πολύ το άθλημα της πετοσφαίρισης παραλίας, στο να γίνουν τα παιχνίδια πιο ποιοτικά, πιο αμφίρροπα και πιο συναρπαστικά για τους θεατές.

Λέξεις - κλειδιά: πετοσφαίριση παραλίας, κανονισμός καταμέτρησης, διακύμανση του σκορ, ποιότητα παιχνιδιού.