Τεύχη - Τόμος 1 -2003 - Τεύχος 1
Ερευνητική εργασία Αθλητισμός
Η ΕΠΙΔΡΑΣΗ ΤΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ ΣΕ ΑΝΤΙΛΗΠΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΚΙΝΗΤΙΚΕΣ ΙΚΑΝΟΤΗΤΕΣ ΑΘΛΗΤΡΙΩΝ ΡΥΘΜΙΚΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ 11 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΑΝΩ
  Ευγενία Γιαννιτσοπούλου,1 Βασιλική Ζήση,2 Ασπασία Οικονομίκου, & Τριανταφυλλιά Μίχου.
1ΤΕΦΑΑ, Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης
2ΤΕΦΑΑ, Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης
Δημοσιεύτηκε: 1 Μαρτίου 2003
© Αναζητήσεις στη Φυσική Αγωγή και τον Αθλητισμό (2003), 1, 49-57.

Σκοπός της παρούσας μελέτης ήταν να εξετάσει τις διαφορές στην εμφάνιση ορισμένων αντιληπτικών και κινητικών ικανοτήτων σε τρεις ηλικιακές κατηγορίες αθλητριών Ρυθμικής αγωνιστικής γυμναστικής. Στην έρευνα συμμετείχαν 63 αθλήτριες ηλικίας 11-18 ετών. Η πρώτη ομάδα ήταν οι 9 αθλήτριες της Εθνικής ομάδας Γυναικών της Ελλάδας ηλικίας 15-18 ετών (Μ=16.53 ± 1.3). Η δεύτερη ομάδα ήταν οι 21 αθλήτριες της Εθνικής ομάδας Νεανίδων της Ελλάδας, ηλικίας 13-14 ετών (Μ=13.39 ± 0.64) και η τρίτη ομάδα αποτελείτο από 33 επίλεκτες αθλήτριες της κατηγορίας Κορασίδων ηλικίας 11-12 ετών (Μ=11.76 + 0.62). Στα αποτελέσματα εμφανίστηκε επίδραση της κατηγορίας σε οχτώ από τις δέκα αντιληπτικές και κινητικές ικανότητες που αξιολογήθηκαν. Συγκεκριμένα στη συνεχή προσοχή, τον απλό χρόνο αντίδρασης, το χρόνο απάντησης με επιλογή, το συντονισμό των χεριών και την ικανότητα στόχευσης οι γυναίκες και οι νεάνιδες ήταν καλύτερες από τις κορασίδες. Στην επιλεκτική προσοχή, την επιδεξιότητα καρπού-δαχτύλων και την ικανότητα σύμπτωσης σε κινούμενο αντικείμενο οι γυναίκες ήταν καλύτερες από τις κορασίδες. Η ανάλυση αυτών των ευρημάτων μπορεί να παρέχει σημαντικές πληροφορίες για το σχεδιασμό της προπονητικής διαδικασίας, αλλά και για την επιλογή των κατάλληλων ασκήσεων σε κάθε κατηγορία.

Λέξεις - κλειδιά: ρυθμική αγωνιστική γυμναστική, ηλικιακή κατηγορία, αντιληπτικές-κινητικές ικανότητες.