Τεύχη - Τόμος 9 - 2011 - Τεύχος 1

Επίδραση της Κόπωσης στην Αντίληψη της Θέσης Άρθρωσης του Γόνατος σε Αθλήτριες

Ελμίνα Ροδίτη1,2, Θεμιστοκλής Τσαταλάς3, Αντώνης Χατζηγεωργιάδης1, Αθανάσιος Τζιαμούρτας1,3, Βασίλειος Γεροδήμος1, Ιωάννης Κουτεντάκης1,3, & Χριστίνα Καρατζαφέρη1

1 Τμήμα Επιστήμης Φυσικής Αγωγής & Αθλητισμού, Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας

2 Τμήμα Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού, Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης

3 Ινστιτούτο Σωματικής Απόδοσης και Αποκατάστασης, ΚΕΤΕΑΘ

Ο μυϊκός κάματος, έχει ως αποτέλεσμα μια γενική μείωση στην ικανότητα αντίληψης της θέσης άρθρωσης/μέλους, μείωση του κινητικού ελέγχου και μείωση της ιδιοδεκτικότητας. Επίσης έχει παρα- τηρηθεί από κάποιους ερευνητές ότι όταν τα επίπεδα οιστρογόνων και προγεστερόνης είναι αυξημέ- να, τότε η κιναισθησία και ο νευρομυϊκός συντονισμός ελαττώνονται. Σκοπός της παρούσας μελέτης ήταν να διερευνηθούν οι τυχόν επιδράσεις των φυσιολογικών αλλαγών που παρατηρούνται στα επί- πεδα ορμονών, σε δύο φάσεις του έμμηνου κύκλου, στην αντίληψη της θέσης της άρθρωσης στο γόνατο (ιδιοδεκτικότητα) στην ηρεμία και μετά από κάματο. Το δείγμα αποτέλεσαν 10 αθλήτριες, 18-25 ετών, με ύψος 164,2±9,2 cm, βάρος 59,5±5,5Kg, ποσοστό σωματικού λίπους 21,2±4,5%. Χρησιμοποιή- θηκε ισοκινητικό δυναμόμετρο (CYBEX®, Ronkokoma, NY) για τη μέτρηση της ιδιοδεκτικότητας και για την πραγματοποίηση της διαδικασίας καμάτου. Έγινε μέτρηση της ιδιοδεκτικότητας στην άρθρω- ση του γόνατος σε 3 γωνίες κάμψης 30ο, 45ο και 60ο (με τις 0ο στην πλήρη έκταση) με τις εξεταζόμενες να βρίσκονται σε καθιστή θέση στο ισοκινητικό δυναμόμετρο. Έπειτα πραγματοποιήθηκε πρωτόκολλο κάματου και αμέσως μετά επαναλήφθηκε η μέτρηση για την ιδιοδεκτικότητα. Για την στατιστική ανά- λυση χρησιμοποιήθηκε ανάλυση διακύμανσης με επαναλαμβανόμενες μετρήσεις (2Χ2). Τα αποτελέσ- ματα έδειξαν ότι δεν υπήρξε στατιστικά σημαντική επίδραση των φάσεων του εμμήνου κύκλου ούτε του πρωτοκόλλου κάματου στην ιδιοδεκτικότητα της άρθρωσης του γόνατος στις 45º (p>.05) και στις 30º κάμψης γόνατος (p>.05), ενώ δεν παρατηρήθηκε καμία στατιστικά σημαντική αλληλεπίδραση φά- σης κύκλου και μυϊκού κάματου για τις ίδιες γωνίες (p>.05) καθώς και για τη γωνία των 60ο. Αντίθετα βρέθηκε στατιστικά σημαντική επίδραση του πρωτοκόλλου κάματου στην αντίληψη της θέσης της άρ- θρωσης του γόνατος στις 60ο (p=.041) και στις δύο φάσεις του κύκλου. H επίδραση όμως των φάσεων του εμμήνου κύκλου στην ιδιοδεκτικότητα στις 60ο συνολικά, αν και εμφανής, δεν ήταν στατιστικά σημαντική (p= .082). Συμπερασματικά η φάση του εμμήνου κύκλου δεν φαίνεται να επιδρά στην αν- τίληψη της θέσης της άρθρωσης του γόνατος στις εξεταζόμενες γωνίες. Η όποια επίδραση του κάματου στην αντίληψη της θέσης της άρθρωσης του γόνατος φαίνεται να εξαρτάται από την εξεταζόμενη γωνία κάμψης.

Λέξεις κλειδιά: Ιδιοδεκτικότητα, αντίληψη θέσης άρθρωσης, γυναίκες αθλήτριες, οιστραδιόλη, προγεστερόνη