Τεύχη - Τόμος 1 -2003 - Τεύχος 2
Ερευνητική εργασία Αθλητισμός
ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ ΠΟΥ ΣΧΕΤΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΗ ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΕΜΦΑΝΙΣΗΣ ΚΑΚΩΣΕΩΝ ΣΕ
ΑΘΛΗΤΡΙΕΣ ΤΗΣ ΕΝΟΡΓΑΝΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗΣ
  Πασχάλης Κυριαλάνης1, Παρασκευή Μάλλιου1, Γιώργος Ντάλας2, Γιώργος Γκοδόλιας1 & 1Κων/τίνος Λαπαρίδης1.
1ΤΕΦΑΑ, Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης
2ΤΕΦΑΑ, Εθνικό Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών
Δημοσιεύτηκε: 15 Απριλίου 2003
© Αναζητήσεις στη Φυσική Αγωγή και τον Αθλητισμό (2003), 1, 124-131.

Σκοπός της παρούσας μελέτης ήταν να καταγραφούν και να διερευνηθούν οι εξωτερικοί παράγοντες που σχετίζονται με τη συχνότητα εμφάνισης τραυματισμών στις αθλήτριες της ενόργανης αγωνιστικής γυμναστικής. Το δείγμα της έρευνας αποτέλεσαν 87 αθλήτριες της ενόργανης γυμναστικής όλων των κατηγοριών, από διάφορες ομάδες της Ελλάδας με μέσο όρο ηλικίας τα 11.53 χρόνια (ΤΑ = 2.10) και προπονητική ηλικία 7 χρόνια (ΤΑ = 3.6). Για τη συλλογή των δεδομένων που σχετίζονται με τους τραυματισμούς στην ενόργανη γυμναστική, χρησιμοποιήθηκε η μέθοδος του ερωτηματολογίου (κλειστές ερωτήσεις), μέσα από τη διαδικασία της προσωπικής συνέντευξης. Τα αποτελέσματα έδειξαν ότι οι περισσότερες κακώσεις στις αθλήτριες της ενόργανης γυμναστικής συμβαίνουν στα κάτω άκρα (72.7%) κατά την εξάσκηση των «ασκήσεων εδάφους». Στην ποδοκνημική άρθρωση κυριαρχούν κυρίως τα διαστρέμματα (27.6%), ενώ στο γόνατο και στο επάνω μέρος του σώματος εμφανίζονται κυρίως τραυματισμοί οι οποίοι παρουσιάσθηκαν σαν απλός πόνος. Επίσης δε βρέθηκε να σχετίζεται απόλυτα η ηλικία με τους τραυματισμούς (p>.05). Η διάρκεια της προπονητικής μονάδας φαίνεται ότι επηρεάζει την συχνότητα εμφάνισης των τραυματισμών στο επάνω μέρος του σώματος στις αθλήτριες της ενόργανης γυμναστικής (p< .05). Τέλος, σύμφωνα με τα ευρήματα της παρούσας μελέτης οι περισσότεροι τραυματισμοί παρουσιάζονται στη διάρκεια της προπόνησης και κυρίως κατά την περίοδο προετοιμασίας. Συμπερασματικά θα μπορούσε να υποστηριχθεί ότι οι περισσότερες κακώσεις στις αθλήτριες της ενόργανης γυμναστικής εμφανίζονται στα κάτω άκρα, κατά την προπόνηση στην περίοδο προετοιμασίας, κυρίως στο έδαφος με κυρίαρχο είδος τις συνδεσμικές κακώσεις.

Λέξεις - κλειδιά: κακώσεις, απλοί τραυματισμοί, ενόργανη αγωνιστική γυμναστική