Τεύχη - Τόμος 1 -2003 - Τεύχος 2
Ερευνητική εργασία Σχολική Φ.Α.
Η ΕΠΙΔΡΑΣΗ ΤΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΦΥΛΟΥ ΣΤΙΣ ΣΥΝΑΡΜΟΣΤΙΚΕΣ ΙΚΑΝΟΤΗΤΕΣ ΣΤΗΝ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ
  Αντώνης Καμπάς, Ιωάννης Φατούρος, Νίκος Αγγελούσης, Βασίλης Γούργουλης, & Κυριάκος Ταξιλδάρης
ΤΕΦΑΑ, Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης
Δημοσιεύτηκε: 26 Μαΐου 2003
© Αναζητήσεις στη Φυσική Αγωγή και τον Αθλητισμό (2003), 1, 152-158.

Στην παρούσα μελέτη ελέγχθηκε η επίδραση της ηλικίας και του φύλου στις επιδόσεις παιδιών προσχολικής και σχολικής ηλικίας σε τεστ μέτρησης συναρμοστικών ικανοτήτων. Επιπλέον μελετήθηκε η υπόθεση της γραμμικότητας των επιδόσεων στην παιδική ηλικία. Το δείγμα της έρευνας αποτέλεσαν 64 παιδιά νηπιαγωγείου, 62 παιδιά πρώτης τάξης, 65 παιδιά δευτέρας τάξης, 61 παιδιά τρίτης τάξης και 61 παιδιά τετάρτης τάξης δημοτικού. Για τη μέτρηση των συναρμοστικών ικανοτήτων χρησιμοποιήθηκαν τα τεστ της δέσμης Bruininks-Oseretsky-Test of Motor Proficiency (BOTMP) (Bruininks 1978). Τα αποτελέσματα της πολυμεταβλητής ανάλυσης διακύμανσης (MANOVA) δεν έδειξαν επίδραση του φύλου στη διαμόρφωση των επιδόσεων σε καμία ηλικία, ενώ φάνηκε ότι η ηλικία έπαιξε σημαντικό ρόλο. Τέλος φάνηκε ότι ενώ στην περίοδο 4-7 ετών υπάρχει μια γραμμικότητα στην εξέλιξη των επιδόσεων, αυτό δεν συμβαίνει στη συνέχεια στην περίοδο 8-10 ετών.

Λέξεις - κλειδιά: Συναρμοστικές ικανότητες, κινητική ανάπτυξη, προσχολική ηλικία, παιδική ηλικία, BOTMP.