Τεύχη - Τόμος 1 -2003 - Τεύχος 2

А сейчас пес еще больше озлится.

Потом пройдитесь "скачать программу для создания песен" возле цехов и лабораторий и поглядите, что я мог просмотреть.

А ученым-то как раз платят не слишком хорошо.

Ερευνητική εργασία Αθλητισμός
Η ΕΠΙΔΡΑΣΗ ΤΟΥ ΑΥΤΟΔΙΑΛΟΓΟΥ ΣΤΗΝ ΑΥΤΟΠΕΠΟΙΘΗΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΠΟΔΟΣΗ Σ’ ΈΝΑ ΤΕΣΤ ΣΤΗΝ ΧΕΙΡΟΣΦΑΙΡΙΣΗ
  Νίκος Τσιγγίλης1, Γαρυφαλλιά Δαρόγλου2, Νίκος Αρδαμερινός2, Στεπάν Παρτεμιάν2, & Παναγιώτης Ιωακειμίδης2
1ΤΕΦΑΑ, Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας
2ΤΕΦΑΑ, Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης
Δημοσιεύτηκε: 20 Αυγούστου 2003
© Αναζητήσεις στη Φυσική Αγωγή και τον Αθλητισμό (2003), 1, 189-196.

Στον αθλητισμό, ο αυτοδιάλογος είναι μια τεχνική ψυχολογικής παρέμβασης, την οποία οι αθλητές και οι αθλήτριες χρησιμοποιούν σε διάφορες καταστάσεις. Σκοπός της έρευνας αυτής ήταν να εξετασθεί η επίδραση ενός αυτοδιαλόγου τεχνικών οδηγιών στο επίπεδο της αυτοπεποίθησης και της απόδοσης κατά την διάρκεια της εκτέλεσης ενός τεστ στη χειροσφαίριση. Στο πείραμα συμμετείχαν 46 πρωτοετείς φοιτητές φυσικής αγωγής, οι οποίοι χωρίσθηκαν σε δυο ομάδες, μια πειραματική που χρησιμοποιούσε την τεχνική του αυτοδιαλόγου με συγκεκριμένες σκέψεις κατά τη διάρκεια της εκτέλεσης, και μια ελέγχου. Κάθε ομάδα εκτέλεσε 5 σετ από ρίψεις σε ένα στόχο στον τοίχο από τα 9 μ. με μπάλα χειροσφαίρισης. Τα αποτελέσματα δεν έδειξαν στατιστικά σημαντικές διαφορές μεταξύ των δυο ομάδων ούτε στο επίπεδο της απόδοσης ούτε στο επίπεδο της αυτοπεποίθησης. Ακόμα, το 63% των ατόμων δήλωσαν ότι τους άρεσε η τεχνική του αυτόδιαλόγου και ότι την χρησιμοποιούσαν σε κάθε προσπάθεια. Τα αποτελέσματα σχολιάζονται σε σχέση με την επίδραση της αυτοπεποίθησης στην απόδοση, και την επίδραση της τεχνικής του αυτοδιαλόγου στην απόδοση, ανάλογα με το είδος του τεστ, το επίπεδο των αθλητών και τον αριθμό των επαναλήψεων.

Λέξεις - κλειδιά: αυτοδιάλογος, αυτοπεποίθηση, αυτοαποτελεσματικότητα, απόδοση, χειροσφαίριση