Τεύχη - Τόμος 1 -2003 - Τεύχος 3
Ερευνητική εργασία Αθλητισμός
ΣΧΕΣΗ ΜΕΤΑΞΥ ΤΗΣ ΜΕΘΟΔΟΥ ΤΩΝ ΔΕΡΜΑΤΟΠΤΥΧΩΝ ΚΑΙ ΤΗΣ ΒΙΟΗΛΕΚΤΡΙΚΗΣ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗΣ ΣΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟ ΤΟΥ ΠΟΣΟΣΤΟΥ ΣΩΜΑΤΙΚΟΥ ΛΙΠΟΥΣ

Αθανάσιος Τσιόκανος, Αθανάσιος Ζ. Τζιαμούρτας, Ελένη Θεοδωράτου, Ιωάννης Βεριγάκης, Ελένη Γιωτσοπούλου & Δημήτριος Τσαόπουλος
ΤΕΦΑΑ, Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας
Δημοσιεύτηκε: 28 Δεκεμβρίου 2003
© Αναζητήσεις στη Φυσική Αγωγή και τον Αθλητισμό (2003), 1, 244-251.

Ο σκοπός της συγκεκριμένης εργασίας ήταν να μελετήσει τη συσχέτιση μεταξύ της μεθόδου των δερματοπτυχών και δύο διαφορετικών μεθόδων βιοηλεκτρικής αντίστασης (ΒΙΑ). Η μία μέθοδος ΒΙΑ στηρίχτηκε στην αρχή των δύο σημείων επαφής (ΤΑΝΙΤΑ) και η δεύτερη στην αρχή των τεσσάρων διαφορετικών σημείων επαφής (BODYSTAT). Το δείγμα της έρευνας αποτέλεσαν 90 άρρενες μάζας 78.2±13.6 χιλιογράμμων και ύψους 180.6 ± 8.3 εκατοστών, οι οποίοι χωρίστηκαν σε τρεις ομάδες (30 φοιτητές, 30 καλαθοσφαιριστές και 30 κολυμβητές). Στο συνολικό δείγμα, οι τιμές του ποσοστού σωματικού λίπους που προέκυψαν με βάση τις μεθόδους των δερματοπτυχών, ΤΑΝΙΤΑ και ΒΟDYSTAT ήταν 10.98 ± 4.87, 12.68 ± 5.74 και 15.34 ± 5.54, αντίστοιχα. Οι συντελεστές συσχέτισης των τιμών ΤΑΝΙΤΑ και BODYSTAT με εκείνες των δερματοπτυχών ήταν 0.63 και 0.64, αντίστοιχα. Ωστόσο, όταν η εξέταση έγινε στις επιμέρους ομάδες αθλητών, όπου και το δείγμα ήταν περισσότερο ομοιογενές, παρατηρήθηκαν διαφορετικές συσχετίσεις. Οι συντελεστές συσχέτισης στις επιμέρους κατηγορίες του δείγματος ήταν 0.82 και 0.64 για τους φοιτητές, 0.81 και 0.72 για τους καλαθοσφαιριστές, και 0.85 και 0.53 για τους κολυμβητές. Με βάση τη διαφοροποίηση των συντελεστών συσχέτισης στις τρεις κατηγορίες δείγματος, προκύπτει ότι από τις δύο ΒΙΑ μεθόδους εγκυρότερη είναι η ΤΑΝΙΤΑ, ενώ στην εφαρμογή τους για αξιολόγηση πληθυσμιακών ομάδων στο σύνολο τους πρέπει να εξετάζεται η ομοιογένεια του δείγματος.

Λέξεις - κλειδιά: άλιπη σωματική μάζα, άσκηση, καλαθοσφαίριση, κολύμβηση