Τεύχη - Τόμος 1 -2003 - Τεύχος 3
  • Σχολική Φυσική Αγωγή
    • Ανάπτυξη της κινητικής ευχέρειας-ευελιξίας και πρωτοτυπίας μέσω της δημιουργικής κίνησης στο νηπιαγωγείο.
      Γεώργιος Λυκεσάς , Ευγενία Θωμαϊδου , Θεοδώρα Τσομπανάκη , Σοφία Δ.Παπαδοπούλου & Αγγελική Τσαπακίδου, (2003) , Αναζητήσεις στη Φυσική Αγωγή και τον Αθλητισμό , 1(3), 211-220
      Περίληψη - Abstract - Full Text (pdf)
    • Βασικά στοιχεία προγραμμάτων γενικής γυμναστικής με στόχο την πολύπλευρη ανάπτυξη κινητικών και κοινωνικών δεξιοτήτων σε παιδιά ηλικίας 4-8 ετών.
      Ελιζανα Πολλάτου, (2003) , Αναζητήσεις στη Φυσική Αγωγή και τον Αθλητισμό , 1(3), 238-243
      Πρακτικών Εφαρμογών
      Περίληψη - Abstract - Full Text (pdf)
    • Δημιουργία ερωτηματολογίου για την αξιολόγηση του εκπαιδευτικού ιστότοπου "Youth 2004" εξετάζοντας τις αντιλήψεις μαθητών λυκείου.
      Νικόλαος Βερναδάκης , Ευστρατία Τσίτσκαρη, Ηρακλής Κέλλης , Γιώργος Τζέτζης & Ευθύμης Κιουμουρτζόγλου , (2003) , Αναζητήσεις στη Φυσική Αγωγή και τον Αθλητισμό , 1(3) ,252-262
  • Αθλητισμός
    • Η χρησιμοποίηση της προσωποκεντρικής μεθόδου για τον έλεγχο του άγχους σε αθλητές.
      Αστέριος Πατσιαούρας , Δημήτριος Σούλας & Ζήσης Παπανικολάου, (2003) , Αναζητήσεις στη Φυσική Αγωγή και τον Αθλητισμό , 1(3) ,204-210.
      Περίληψη - Abstract - Full Text (pdf)
    • Μάθηση ανακάλυψης και χρήση μοντέλων στη διδασκαλία δεξιοτήτων της αντισφαίρισης.
      Ευπραξία Καλαποδά , Μαρία Μιχαλοπούλου , Αγγελος Μπετιχαβάς , Νίκος Αγγελούσης & Κυριάκος Ταξιλδάρης, (2003) , Αναζητήσεις στη Φυσική Αγωγή και τον Αθλητισμό , 1(3) ,228-237.
      Ερευνητική Εργασία.
      Περίληψη - Abstract - Full Text (pdf)
    • Σχέση μεταξύ της μεθόδου των δερματοπτυχων και της βιοηλεκτρικής αντίστασης στον υπολογισμό του ποσοστού σωματικού λίπους.
      Αθανάσιος Τσιόκανος , Αθανάσιος Ζ.Τζιαμούρτας , Ελένη Θεοδωράτου , Ιωάννης Βεριγάκης , Ελένη Γιωτσοπούλου & Δημήτριος Τσαόπουλος, (2003) , Αναζητήσεις στη Φυσική Αγωγή και τον Αθλητισμό , 1(3) ,244-251.
      Περίληψη - Abstract - Full Text (pdf)
    • Αξιολόγηση των Μορφολογικών Χαρακτηριστικών και των Κινητικών Ικανοτήτων ∆ύναµης Ταχύτητας και Ευκινησίας Επίλεκτων Αθλητών Χειροσφαίρισης Ηλικίας 19 - 21 Ετών

Νικόλαος Οξύζογλου & ∆ηµήτριος Χατζηµανουήλ, (2003) , Αναζητήσεις στη Φυσική Αγωγή και τον Αθλητισμό , 1(3) ,221-227.
      Ερευνητική Εργασία
      Περίληψη Abstract Full Text (pdf)