Τεύχη - Τόμος 3 - 2005 - Τεύχος 3
  • Σχολική Φυσική Αγωγή
    • Συστηματική παρατήρηση του μαθήματος της φυσικής αγωγής με τη χρήση  του OSCD-PE.
      Εύα Φράνσες Κουλς & Γιώργος Τζέτζης , (2005) , Αναζητήσεις στη Φυσική Αγωγή και τον Αθλητισμό , 3(3), 204-211
      Περίληψη - Abstract - Full Text (pdf)
    • Απόψεις μαθητών Γυμνασίου σχετικά με την ενσωμάτωση συνομηλίκων με οριακή νοημοσύνη πριν και μετά την εφαρμογή ενός παρεμβατικού προγράμματος αναψυχής.
      Γεωργία Μαγγουρίτσα , Δημήτριος Κοκκαρίδας & Γιάννης Θεοδωράκης , (2005), Αναζητήσεις στη Φυσική Αγωγή και τον Αθλητισμό, 3(3), 212-224
  • Ασκηση και Αναψυχή
    • Υπαίθριες αθλητικές δραστηριότητες και περιβαλλοντική συνείδηση.
      Κωνσταντίνος Κουκουρής , (2005) , Αναζήτήσεις στη Φυσική Αγωγή και τον Αθλητισμό , 3(3), 264-276
      Επισκόπηση
      Περίληψη - Abstract - Full Text (pdf)
    • Στρατηγικές διαπραγμάτευσης έναντι ανασταλτικών παραγόντων για συμμετοχή στο ποδόσφαιρο αναψυχής.
      Χαρίλαος Κουθούρης , Κωνσταντίνος Αλεξανδρής , Μαρίνα Μπουντόλου , (2005) , Αναζητήσεις στη Φυσική Αγωγή και τον Αθλητισμό , 3(3) , 255-263.
      Ερευνητική εργασία
      Περίληψη - Abstract - Full Text (pdf)
    • Η επίδραση της οξείας αερόβιας άσκησης στη συγκέντρωση των ερυθρών και λευκών αιμοσφαιρίων του αίματος σε άτομα με έλειψη του ενζύμου αφυδρογονάση της 6-φωσφορικής γλυκόζης.
      Χριστίνα Υφαντή , Αθανάσιος Τζιαμούρτας , Ιωάννης Φατούρος , Γιάννης Κουτεντάκης , Ειρήνη Μάνθου , Νικόλαος Κουκόσιας & Τρύφονας Τόφας , (2005) , Αναζήτησεις στη Φυσική Αγωγή και τον Αθλητισμό , 3(3) , 249-254.
      Περίληψη - Abstract - Full Text (pdf)
    • Φυσιολογικοί παράγοντες προσδιορισμού της επίδοσης στο ορειβατικό σκί.
      Βασίλειος Βουτσελάς , Δημήτριος Σούλας & Αλέξανδρος Κρητικός , (2005) , Αναζητήσεις στη Φυσική Αγωγή και τον Αθλητισμό , 3(3) , 277-282
      Περίληψη - Abstract - Full Text (pdf)
    • Επίδραση διαφορετικών μεθόδων αξιολόγησης της δύναμης στον υπολογισμό της αναλογίας καμπτηρών /εκτεινόντων μυών του γονάτου.
      Βασίλειος Γεροδήμος , Νικόλαος Σταυρόπουλος , Αθανάσιος Τσιόκανος , Ελευθερία Κατσαρέλη , Αθανάσιος Γιαννακός & Σπύρος Κέλλης , (2005) , Αναζητήσεις στη Φυσική Αγωγή και τον Αθλητισμό , 3(3) , 292-297.
      Περίληψη - Abstract - Full Text (pdf)
    • Κάπνισμα και άσκηση  , Μέρος 1ο : Σχέσεις και αλληλεπιδράσεις.
      Γιάννης Θεοδωράκης , Γαλάτεια Γιώτη & Νίκος Ζουρμπάνος , (2005) , Αναζητήσεις στη Φυσική Αγωγή και τον Αθλητισμό , 3(3), 225-238
      Επισκόπηση
      Περίληψη - Abstract - Full Text (pdf)
    • Κάπνισμα και άσκηση  ,Μέρος 2ο : Διαφορές μεταξύ ασκουμένων και μη ασκουμένων.
      Γιάννης Θεοδωράκης & Μαρία Χασάνδρα , (2005) , Αναζητησεις στη Φυσική Αγωγή και τον Αθλητισμό , 3(3) , 239-248
  • Αθλητισμός
    • Η επίδραση της πάσας και της ντρίπλας κατά την επαναφορά της μπάλας στο χώρο της επίθεσης στην επιτυχία στην καλαθοσφαίριση.
      Νικόλαος Σταυρόπουλος & Χάρης Φουντάλης , (2005) , Αναζητήσεις στη Φυσική Αγωγή και τον Αθλητισμό, 3(3) , 298-303
      Ερευνητική Εργασία
      Περίληψη - Abstact - Full Text (pdf)
    • Σχέση εδαφικών δυνάμεων αντίδρασης και ριπτικής απόδοσης σε γνωστό και άγνωστο στόχο στη χειροσφαίριση.
      Ιωάννης Α.Μπάγιος & Κωνσταντίνος Δ.Μπουντόλος , (2005) , Αναζητήσεις στη Φυσική Αγωγή και τον Αθλητισμό , 3(3) , 283-291