Τεύχη - Τόμος 6 - 2008 - Τεύχος 2

Τεύχος 2

• Σχολική Φυσική Αγωγή
    • Διαφορές μαθητών και μαθητριών γυμνασίου ως πρός την ηθική συμπεριφορά και η σχέση της με το κλίμα παρακίνησης , τους στόχους επίτευξης και την ευχαρίστηση στο μάθημα της φυσικής αγωγής.
      Νικόλαος Διγγελίδης & Χαράλαμπος Κρομμύδας , (2008) , Αναζητήσεις στη Φυσική Αγωγή και τον Αθλητισμό , 6(2), 149-161
      Περίληψη - Abstract - Full Text (pdf)
    • Το τίμιο παιχνίδι στη φυσική αγωγή : επίδραση φύλλου ,ηλικίας και κινήτρων συμμετοχής.
      Μαρία Παπαγεωργίου , Μαρία Χασάνδρα & Αντώνης Χατζηγβεωργιάδης , (2008),Αναζητήσεις στη Φυσική Αγωγή και τον Αθλητισμό , 6(2), 162-168
      Περίληψη - Abstract - Full Text (pdf)
    • Ο ρόλος της προδιάθεσης στόχων (έργο και εγώ) στην ανάπτυξη του ηθικού διαλογισμού.
      Μιλτιάδης Πρώιος & Γεώργιος Μπαλασάς , (2008), Αναζητήσεις στη Φυσική Αγωγή και τον Αθλητισμό , 6(2), 169-180.
      Περίληψη - Abstract - Full Text (pdf)
    • Aνασκόπηση των εφαρμογών του προγράμματος αγωγής υγείας  "δεν καπνίζω,γυμνάζομαι" σε μαθητές και μαθήτριες δημοτικού,γυμνασίου και λυκείου.
      Γιάννης Θεοδωράκης , Ευδοξία Κοσμίδου , Μαρία Χασάνδρα & Μάριος Γούδας , (2008) , Αναζητήσεις στη Φυσική Αγωγή και τον Αθλητισμό , 6(2), 181-194
      Ερευνητική εργασία
  • Ασκηση και Αναψυχή
    • Η εφαρμογή της θεωρίας σχεδιασμένης συμπεριφοράς για την υιοθέτηση υγιεινής διατροφής σε ενήλικες.
      Φεβρωνία Καρκαλέτση , Εμμανουήλ Σκορδίλης & Δήμητρα Κουτσούκη , (2008),Αναζητήσεις στη Φυσική Αγωγή και τον Αθλητισμό , 6(2), 195-205.
      Περίληψη - Abstract - Full Text (pdf)
    • Χορεύοντας το παρελθόν στο παρόν : Ο παραδοσιακός χορός ως θεατρική πράξη.
      Ιωάννα Καραθάνου & Μαρία Παπαϊωαννίδου , (2008) , Αναζητήσεις στη Φυσική Αγωγή και τον Αθλητισμό , 6(2),206-211
      Περίληψη - Abstract - Full Text (pdf)
    • Παράγοντες που επηρεάζουν ανασταλτικά την ανάμειξη σε δραστηριότητες παραδοσιακού χορού.
      Νικόλαος Δ.Θεοδωράκης , Κωνσταντίνος Αλεξανδρής , Καλλιόπη Πανοπούλου & Συμεών Π.Βλαχόπουλος , (2008), Αναζητήσεις στη Φυσική Αγωγή και τον Αθλητισμό , 6(2), 212-221.
      Ερευνητική Εργασία
      Περίληψη - Abstract - Full Text (pdf)
    • Χορός, ηλικιωμένα άτομα και ψυχοσωματική υγεία.
      Φώτιος Μαυροβουνιώτης & Ειρήνη Αργυριάδου , (2008), Αναζητήσεις στη Φυσική Αγωγή και τον Αθλητισμό , 6(2), 222-231.
      Επισκόπηση
  • Αθλητισμός
    • Αρχιτεκτονικά χαρακτηριστικά των εκτεινόντων μυών των κάτω άκρων και κατακόρυφη αλτική ικανότητα καλαθοσφαιριστών.
      Ουρανία Μυρωτή , Βασιλική Μάνου , Σταύρος Τασόπουλος , Νίκος Σταυρόπουλος & Σπύρος Κέλλης , (2008),Αναζητήσεις στη Φυσική Αγωγή και τον Αθλητισμό , 6(2), 232-241
      Περίληψη - Abstract - Full Text (pdf)
    • Βιοχημικές μεταβολές μετά απο ένα αγώνα ποδοσφαίρου ελίτ Ελλήνων ποδοσφαιριστών.
      Αντώνης Βανταράκης , Ιωάννης Ντουρουντός, Κων/νος Μαργώνης , Μιχάλης Νικολαίδης, Βασίλης Αλεξίου , Ιωάννης Ισπιρλίδης , Αντώνης Κυπάρος , Αθανάσιος Χατζηνικολάου, Ιωάννης Φατούρος  & Αθανάσιος Τζιαμούρτας , (2008) ,
       Αναζητήσεις στη Φυσική Αγωγή και τον Αθλητισμό , 6(2), 242-248.
      Ερευνητική Εργασία
      Περίληψη - Abstract - Full Text(pdf)
    • Ή επίδραση ενός συνδυαστικού προγράμματος καλαθοσφαίρισης και δύναμης με το βάρος του σώματος στην επίδοση εφήβων αθλητών καλαθοσφαίρισης.
      Γεώργιος Κοσμάτος , Βασίλειος Γεροδήμος , Νάντια Καρατράντου , Μάριος Γούδας & Αθανάσιος Τσιόκανος ,(2008) ,  Αναζητήσεις στη Φυσική Αγωγή και τον Αθλητισμό , 6(2), 249-256
      Ερευνητική Εργασία
      Περίληψη - Abstract - Full Text(pdf)