Νέο μάθημα επιλογής Θέματα Ηθικής στον Αθλητισμό

Ένα νέο μάθημα ελεύθερης επιλογής για φοιτητές 2ου, 3ου, και 4ου έτους ξεκινάει το εαρινό εξάμηνο του ακαδημαϊκού έτους 2018-2019. Το μάθημα με τίτλο «Θέματα Ηθικής στον Αθλητισμό» αφορά στην εκπαίδευση φοιτητών/τριών φυσικής αγωγής και αθλητισμού σε ζητήματα ηθικής στον χώρο του αθλητισμού.

Σκοπός του μαθήματος είναι να ενημερώσει τους φοιτητές/τριες για θέματα ηθικής στον χώρο του αθλητισμού και να τους παράσχει τη δυνατότητα να αναπτύξουν δεξιότητες αναγνώρισης και ανάπτυξης καλών πρακτικών σχετικά με την ηθική διακυβέρνηση στα αθλήματα. Μεταξύ των θεμάτων που θα αναπτυχθούν είναι το ευ αγωνίζεσθαι, το ντόπινγκ, η βία και η επιθετικότητα, τα θέματα ισότητας στον αθλητισμό, ο στοιχηματισμός και το στήσιμο αγώνων, η εμπορευματοποίηση του αθλητισμού και η διαφθορά. Στο πλαίσιο των διαλέξεων οι φοιτητές/τριες θα έχουν τη δυνατότητα να συζητούν και να προτείνουν τη εφαρμογή νομικών και ηθικών αρχών στον χώρο του αθλητισμού στη βάση πραγματικών μελετών περίπτωσης και ηθικών διλημμάτων.

Το μάθημα θα πραγματοποιείται μία φορά την εβδομάδα και παρέχει 2 μονάδες ECTS.

Οι υπεύθυνοι του μαθήματος
Μάριος Γούδας