ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΜΚ0914 - ΑΘΛΗΤΙΑΤΡΙΚΗ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗ ΙΟΥΝΙΟΥ 2014-2015

Αξιότιμοι φοιτητές,

H εξέτασή σας στις 24/6, ημέρα Τετάρτη, στις 10:00 πμ αίθουσα 1 (και εφόσον απαιτηθεί 4), θα έχει την μορφή των ερωτημάτων κρίσεως (από την βάση ερωτήσεων του Γ. Π. Ροντογιάννη). Θα σας δοθούν 4 ερωτήματα και θα διαλέξετε να απαντήσετε σε 3.

Δώστε ιδιαίτερη προσοχή στα εξής θέματα: προφύλαξη από τις ιογενείς λοιμώξεις, αθλητική τριάδα, αφυδάτωση (μηχανισμός, αντιμετώπιση, πρόληψη), επιπτώσεις ντόπινγκ στην υγεία, οξείες διατροφοεξαρτώμενες παθήσεις, χρόνιες διατροφοεξαρτώμενες παθήσεις, οξεία κόπωση (δηλ. φυσιολογικός κάματος- αίτια, συμπτώματα, αντιμετώπιση), χρόνια κόπωση και υπερπροπόνηση (αίτια, συμπτώματα, αντιμετώπιση).

Η βιβλιοθήκη της σχολής έχει διαθέσιμα αντίτυπα της αθλητιατρικής του Γ. Π. Ροντογιάννη για δανεισμό.

Καλή σας Επιτυχία!

Εκ μέρους των διδασκόντων