Πρόσκληση για την παρουσίαση του προγράμματος "SPAcE – Supporting Policy and Action for Active Environments"

Το πρόγραμμα SPAcESupporting Policy and Action for Active Environments, αποσκοπεί στο να προάγει τη βιώσιμη αστική κινητικότητα (π.χ. ασφαλής μετάβαση με τα πόδια στα σχολεία, μετακίνηση με ποδήλατο ή με τα πόδια από καιπρος τη δουλειά κ.α.) σε σχέση με ανάλογες καλές πρακτικές σε χώρες της Ευρωπαϊκής  Ένωσης. Ο τελικός στόχος του Προγράμματος είναι οι «υγιείς» επιλογές σε ότι αφορά τις αστικές μετακινήσεις και η δημιουργία ενός πρότυπου μοντέλου βιώσιμης πόλης.

Είναι ένα Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα το οποίο εκπονεί το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας σε συνεργασία με το Δήμο Τρικκαίων, άλλες 4 Ευρωπαϊκές πόλεις, καθώς και 3 ευρωπαϊκά πανεπιστήμια.

space