ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΕΚΠΡΟΣΩΠΩΝ ΤΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΜΟΝΙΜΩΝ ΥΠΑΞΙΩΜΑΤΙΚΩΝ

Το Τμήμα επισκέφθηκαν πρόσφατα ανώτατα στελέχη της Σχολής Μονίμων Υπαξιωματικών μετά από πρωτοβουλία του Διοικητή της Σχολής Ταξίαρχου Δ. Μπίκου. Η εν λόγω επίσκεψη ήταν η πρώτη που έγινε από την ίδρυση των δύο φορέων. Τον Ταξίαρχο Μπίκο Δημήτριο, Διοικητή Σχολής, τον Συνταγματάρχη Αγγελάκη Ευθύμιο, Διευθυντή Σπουδών, και τον Αντισυνταγματάρχη Παπαθεοδώρου Θεόδωρο, Επιτελή Δημοσίων Σχέσεων, υποδέχθηκαν ο Καθηγητής Κουτεντάκης Γιάννης, Πρόεδρος ΤΕΦΑΑ, ο Καθηγητής Παπαϊωάννου Αθανάσιος, Αντιπρόεδρος, και  ο κ. Δημητρακόπουλος Θωμάς, Γραμματέας. Μεταξύ άλλων συζητήθηκε η δημιουργία κοινών μεταπτυχιακών προγραμμάτων που θα απευθύνονται σε απόφοιτους των παραγωγικών σχολών ενόπλων δυνάμεων της χώρας, η διεξαγωγή κοινών ερευνητικών προγραμμάτων με σκοπό την διάχυση των αποτελεσμάτων σε εξειδικευμένα διεθνή περιοδικά και συνέδρια, την από κοινού διεκδίκηση εθνικών ερευνητικών προγραμμάτων, καθώς και διεξαγωγή κοινών μαθημάτων μεταξύ των σπουδαστών της ΣΜΥ και των φοιτητών του ΤΕΦΑΑ. Συμφωνήθηκε επίσης η σύνταξη και υπογραφή ενός μνημονίου συνεργασίας μεταξύ των δύο φορέων.